Ana Pădurariu, argint la individual compus, la Campionatele naționale de gimnastică ale Canadei

Gimnasta canadiană de origine română Ana Pădurariu a câștigat medalia de argint individual compus, la Campionatele naționale de gimnastică ale Canadei.

Ana Pădurariu a fost depășită de colega sa, Ellie Black care a fost încoronată campionă pentru a șasea oară în cariera sa.

ana padurariu canada
Ana Pădurariu (argint), Ellie Black (aur) și Brooklyn Moors (bronz)
© Gymnastics Canada

Lupta dintre cele două sportive a fost strânsă. Ellie Black era a doua, după Pădurariu, la sfârșitul primei zile de concurs, după o cădere de pe bârnă. Același aparat i-a pus probleme lui Pădurariu în cea de-a doua zi a competiției: și ea a căzut de pe bârnă și asta i-a permis colegei sale să obțină medalia de aur.

Medalia de bronz a fost câștigată de Brooklyn Moors.

Black a obținut titlul cu un scor total de 112.065, în timp ce Pădurariu a obținut un scor total de 110.799. Moors a luat bronz cu un scor total de 108.840.

Ana Pădurariu a obținut locul doi la brână, primul loc la paralale, locul trei la sol și locul șase la sărituri.

Campionatele canadiene de gimnastică artistică ale Canadei au avut loc la sfârșitul săptămânii trecute la Ottawa.