Ana Pădurariu, argint la individual compus, la Campionatele naționale de gimnastică ale Canadei

Viorel Anghel, absolvent de Filo­sofie, a început să lucreze în pre­să în 1995, la ziarul Ulti­ma oră şi la agenţiile de pre­să Infomedia şi AR Press (Ro­mânia Liberă). A fondat şi condus, din 1999, mediaTRUST România, una dintre cele mai importante firme de monitorizare a presei din ţară. În Canada, din 2004. Pasionat de webdesign şi ascultător de muzică "made in Canada".

Gimnasta canadiană de origine română Ana Pădurariu a câștigat medalia de argint individual compus, la Campionatele naționale de gimnastică ale Canadei.

Ana Pădurariu a fost depășită de colega sa, Ellie Black care a fost încoronată campionă pentru a șasea oară în cariera sa.

ana padurariu canada
Ana Pădurariu (argint), Ellie Black (aur) și Brooklyn Moors (bronz)
© Gymnastics Canada

Lupta dintre cele două sportive a fost strânsă. Ellie Black era a doua, după Pădurariu, la sfârșitul primei zile de concurs, după o cădere de pe bârnă. Același aparat i-a pus probleme lui Pădurariu în cea de-a doua zi a competiției: și ea a căzut de pe bârnă și asta i-a permis colegei sale să obțină medalia de aur.

- Publicitate -

Medalia de bronz a fost câștigată de Brooklyn Moors.

Black a obținut titlul cu un scor total de 112.065, în timp ce Pădurariu a obținut un scor total de 110.799. Moors a luat bronz cu un scor total de 108.840.

Ana Pădurariu a obținut locul doi la brână, primul loc la paralale, locul trei la sol și locul șase la sărituri.

Campionatele canadiene de gimnastică artistică ale Canadei au avut loc la sfârșitul săptămânii trecute la Ottawa.

Ultimele articole

Turneul de la Montreal a rămas fără primii doi capi de serie

Turneul masculin al Omnium Banque Nationale, care are loc la Montreal, a rămas azi fără primii doi capi de...