Rafael Nadal vs Dominic Thiem, finala masculină de la Roland Garros

Finala masculină de la Roland Garros va avea loc între Rafael Nadal și Dominic Thiem.

Embed from Getty Images

Tenismanul austriac Dominic Thiem s-a calificat în finala turneului de la Roland Garros, după ce l-a învins pe sârbul Novak Djokovic, numărul unu mondial, cu 6-2, 3-6, 7-5, 5-7, 7-5, sâmbătă, pe terenul Philippe-Chatrier.

Thiem va juca a doua sa finală consecutivă la Paris, urmând să îl înfrunte pe spaniolul Rafael Nadal, numărul doi în lume, cel care câştiga titlul anul trecut după trei seturi, cu 6-4, 6-3, 6-2.

Dominic Thiem, numărul patru ATP, a reuşit să câştige după 4 ore şi 13 minute de joc efectiv o semifinală desfăşurată în condiţii speciale, perturbată de ploaie în mai multe rânduri. Meciul a început vineri, întrerupându-se la scorul de 3-1 pentru austriac în setul al treilea. Partida s-a întrerupt şi sâmbătă, la 4-1 pentru Thiem în setul cinci, după care Djokovic a revenit şi a egalat, 5-5, dar austriacul şi-a făcut serviciul la zero şi apoi a încheiat meciul după câteva erori ale lui Djokovic.

În prima semifinală de vineri, Nadal l-a întrecut în minimum de seturi pe elveţianul Roger Federer, numărul trei mondial, cu 6-3, 6-4, 6-2. Rafael Nadal este jucătorul cu cele mai multe titluri cucerite la Roland Garros, 11.

Ibericul a câştigat toate finalele jucate pe zgura de la Roland Garros şi are 8-4 în meciurile directe cu Thiem, dar austriacul l-a învins în acest an la Barcelona, cucerind apoi trofeul, scrie Agerpres.