Moțiunea de cenzură împotriva guvernului Dăncilă a fost respinsă

0
234
Premierul Viorica Dancila
Premierul Viorica Dancila în Parlamentul European. Foto: Guvernul României

Moţiunea de cenzură ”Guvernul Dăncilă trebuie demis! Fără OUG-uri, fără parole de acces şi fără cozi la vot” a fost respinsă, marţi, de Parlament.

Au fost înregistrate doar 202 voturi favorabile, fiind necesare 233 pentru ca moţiunea să fie fost adoptată, potrivit unor surse parlamentare.

Votul a fost secret, cu bile. Pentru ca moţiunea să treacă, erau necesare 233 de voturi pentru. Parlamentarii PSD şi ALDE au anunţat înainte că nu votează, scrie Agerpres.