Simona Halep, în semifinale la Wimbledon

Simona Halep a reușit, nu fără emoții, să se califice în semifinalele turneului de tenis de la Wimbledon. Ea a trecut de chinezoaica Shuai Zhang (numărul 50 în clasamentul WTA), în două seturi: 7-6, 6-1.

Embed from Getty Images

Primul set al meciului a fost la început unul fără istorie, dominat categoric de Shuai Zang care s-a distanțat rapid la 4-1.

Simona a avut o șansă să reducă din diferență și a făcut-o. 4-2 și apoi Simona câștigă pe serviciul adversarei. Scorul a ajuns la 4-3, Simona urmând să servească. Este 4-4 și Simona are șansa, pe care puțină lume o vedea, să reintre în meci.

După un debut de set cu Simona lipsită total de inspirație și concetrare, românca și-a intrat în ritm și a reușit să ducă scorul la 5-5 în primul set.

Primul set a fost decis în tie-break unde Simona s-a impus cu 7-4 și a câștigat, în stilul său, setul.

Al doilea set a fost o cu totul altă poveste. Simona l-a dominat categoric și s-a impus fără mari probleme: 6-1.

În semifinale, Simona o va întâlni pe învingătoarea dintre Elina Svitolina și Karolína Muchova.

Zhang era, cel puțin până la această ediției, o jucătoare fără istoric la Wimbledon. Ea nu a depășit niciodată primul tur. Prezența ei la Wimbledon în 2019 este o cu totul altă istorie, ea eliminându-le pe traseu pe Caroline Garcia și Caroline Wozniacki.

Scorul întâlnirilor directe înainte de acest meci era de 2-1 pentru Zhang. Ultima victorie a Simonei în fața chinezoicei datează din 2012, la Indian Wells, când Halep s-a impus cu 6-1, 6-1. Ultimul meci a fost în 2016 la Bejing. Atunci scorul a fost de 6-0, 6-3 pentru Zhang.