Simona Halep, în turul trei la Rogers Cup, după o victorie muncită

În primul său meci la Rogers Cup, Simona Halep a întâlnit-o pe americanca Jennifer Brady (locul 50 WTA).

Venită din calificări, unde le-a eliminat pe Peng Shuai, Monica Puig și Kristina Mladenovici, jucătoarea din Statele Unite a profitat în primul set de o Simona Halep care încă e în bula victoriei de la Wimbledon. Americanca l-a câștigat cu 6-4.

Embed from Getty Images

Simona recunoștea, la conferința de presă după evoluția sa la dublu cu  Leylah Fernandez că nu este în formă.

„Acest prim meci nu a fost uşor deloc, a fost dificil. Sincer, am fost nervoasă. Am avut o pauză lungă şi îmi e greu să am din nou ritm”, spunea ea.

În setul al doilea Simona a avut nevoie de timp pentru a găsi o soluție la jocul americancei și s-a distanțat la 5-3 sub încurajările repetate ale suporterilor români prezenți în număr mare în tribune și îngrijorați sincer că Simona ar putea fi eliminată rapid de la Rogers Cup.

Simona a avut ocazia să servească pentru set, dar a ratat incredibil serviciul și scorul a redevenit egal 5-5 și Jennifer Brady în sinea ei, probabil că i-a spus un mare mersi Simonei pentru cadoul făcut.

Același lucru s-a întâmplat în continuare cu Simona reușind să câștige pe serviciul adversarei, dar având serioase probleme în se impune atunci când servea. Într-un final, Simona s-a impus cu 7-5, dar după un epuizant set doi la sfârșitul căruia Simona a cerut o pauză medicală. Nimic încurajator pentru cel de-al treilea set al unui meci care avea deja aproape o oră și jumătate la activ.

Setul trei a început cu o Simona Halep mai proaspătă, care s-a distanțat rapid la 4-0. Rapiditatea cu care Simona a luat primele patru game-uri din acest set a fost surprinzătoare pentru adversara sa care s-a trezit dintr-o dată de la un partener egal al Simonei, la unul dominat categoric.

Dar a fost, în același timp, un duș rece, americanca reușind să egaleze, 4-4, după două ore de joc în fața unei Simone care a fost o umbră a primelor patru game-uri.

A fost momentul în care meciul a basculat din nou și în care nimeni nu mai putea ghici învingătoarea, Jennifer Brady făcând meciul vieții ei, împingând setul și meciul în „tie break”.

Simona Halep a făcut multe greșeli în acest meci și nu a știut să profite de oportunitățile oferite de adversara sa, dar a reușit să câștige, în ultima secundă, meciul cu 7-6 (5) în ultimul set.