Bianca Andreescu trece dramatic de Karolina Pliskova și e în semifinale la Rogers Cup

Bianca Andreescu a trecut, dramatic, de Karolina Pliskova cu 6-0, 2-6, 6-4 și este în semifinalele Rogers Cup.

Embed from Getty Images

Dacă de la Bianca Andreescu ne putem aștepta să învingă orice jucătoare din Top 10 mondial, ceea ce a suprins a fost maniera categorică în care jucătoarea canadiană de origine română a dominat-o pe adversara sa în primul set din cadrul sferturilor de finală de la Rogers Cup.

La capătul a 20 de minute de joc, Bianca câștiga primul set cu un incredibil 6-0.

Antrenoarea lui Pliskova a încercat la pauza dintre seturi să o motiveze pe cehoaică și să-i readucă aminte că este unde este în clasamentul WTA pentru că are tot ce-i trebuie pentru a juca la un alt nivel.

Și Karolina Pliskova a reușit, în debutul setului doi, să câștige primul său game în acest meci.

Jocul Biancăi Andreescu cunoaște rateuri și Pliskova se distanțează rapid la 4-0, prefigurând un set al doilea similar primului, doar că având-o la conducere. La 5-2 pentru Pliskova, Bianca a avut nevoie de o lungă pauză medicală, revenind în teren cu piciorul drept bandajat.

A urmat un set trei teribil, cu Bianca Andreescu suferind vizibil dar refuzând să abandoneze, agâțându-se de orice oportunitate oferită de Pliskova pentru a rămâne în meci.

Și contrar așteptărilor, Bianca a stat în picioare, ba chiar a reușit să câștige pe serviciul adversarei, la 4-4, distanțându-se la 5-4 și servind pentru set și meci.

Și Andreescu a reușit imposibilul, eliminând un cap de serie de la Rogers Cup, când nimeni nu mai credea că acest lucru este posibil.