Victorie! Bianca Andreescu e în finală la Rogers Cup

Bianca Andreescu a disputat semifinala contra Sofiei Kenin la Rogers Cup după meciuri maraton, toate încheiate după trei seturi. Mai mult, în sfertul de finală contra Karolinei Pliskova, Bianca a jucat accidentată în ultimul set.

Embed from Getty Images

Dar în debutul de meci cu Kenin, Bianca a părut că a lăsat această istorie în spate, doar bandajul de la piciorul drept fiind un martor al acestui trecut.

Cele două adversare au jucat de la egal la egal, Bianca reușind să câștige pe serviciul adversarei într-un moment delicat al meciului, la 4-4, și apoi nu a ratat oportunitatea de a câștiga setul pe serviciul său.

Întâmplător, Sofia Kenin, în vârstă de 20 de ani, este ultima jucătoare care a învins-o pe Bianca într-un meci, în Acapulco, Mexic, în februarie. Vorbim de meciurile care nu au fost decise de accidentarea sau abandonul Biancăi.

Kenin a obținut primul său break din meci și a luat conducerea cu 2-1 în setul al doilea. A fost însă un câștig de scurtă durată, Andreescu revenind și distanțându-se la 4-2, având serviciul pentru 5-2 în cel de-al doilea set, ceea ce tânăra sportivă de origine română nu a ratat.

La un pas de finală, jocul Biancăi începe să sufere de lipsă de claritate și Sofia Kenin revine în meci: 5-5, în setul doi. Și ceea ce trebuia să fie un set simplu s-a dus în tie break, Bianca Andreescu complicându-și treaba inutil.

Și… finală pentru Bianca Andreescu la Rogers Cup, după ce ea a trecut de Sofia Kenin în două seturi: 6-4, 7-6.

Urmează, cel mai probabil, examenul cu Serena Williams.