Victorie! Bianca Andreescu e în finală la Rogers Cup

Viorel Anghel, absolvent de Filo­sofie, a început să lucreze în pre­să în 1995, la ziarul Ulti­ma oră şi la agenţiile de pre­să Infomedia şi AR Press (Ro­mânia Liberă). A fondat şi condus, din 1999, mediaTRUST România, una dintre cele mai importante firme de monitorizare a presei din ţară. În Canada, din 2004. Pasionat de webdesign şi ascultător de muzică "made in Canada".

Bianca Andreescu a disputat semifinala contra Sofiei Kenin la Rogers Cup după meciuri maraton, toate încheiate după trei seturi. Mai mult, în sfertul de finală contra Karolinei Pliskova, Bianca a jucat accidentată în ultimul set.

Embed from Getty Images

Dar în debutul de meci cu Kenin, Bianca a părut că a lăsat această istorie în spate, doar bandajul de la piciorul drept fiind un martor al acestui trecut.

- Publicitate -

Cele două adversare au jucat de la egal la egal, Bianca reușind să câștige pe serviciul adversarei într-un moment delicat al meciului, la 4-4, și apoi nu a ratat oportunitatea de a câștiga setul pe serviciul său.

Întâmplător, Sofia Kenin, în vârstă de 20 de ani, este ultima jucătoare care a învins-o pe Bianca într-un meci, în Acapulco, Mexic, în februarie. Vorbim de meciurile care nu au fost decise de accidentarea sau abandonul Biancăi.

Kenin a obținut primul său break din meci și a luat conducerea cu 2-1 în setul al doilea. A fost însă un câștig de scurtă durată, Andreescu revenind și distanțându-se la 4-2, având serviciul pentru 5-2 în cel de-al doilea set, ceea ce tânăra sportivă de origine română nu a ratat.

La un pas de finală, jocul Biancăi începe să sufere de lipsă de claritate și Sofia Kenin revine în meci: 5-5, în setul doi. Și ceea ce trebuia să fie un set simplu s-a dus în tie break, Bianca Andreescu complicându-și treaba inutil.

Și… finală pentru Bianca Andreescu la Rogers Cup, după ce ea a trecut de Sofia Kenin în două seturi: 6-4, 7-6.

Urmează, cel mai probabil, examenul cu Serena Williams.

Ultimele articole

Învinsă de Croația, Canada e eliminată de la Cupa Mondială

Selecţionata Croaţiei, vicecampioana mondială, a obţinut prima sa victorie la Cupa Mondială de fotbal din Qatar, 4-1 (2-1) cu...