Rafalel Nadal s-a calificat în finala Rogers Cup, care va avea loc duminică, 11 august, la Montreal, fără să fi câștigat vreun punct, după ce adversarul său, Gael Monfils, s-a retras înainte începerii meciului.

Monfils a avut de înfruntat nu doar adversarul din sferturile de finală, ci și ploaia care a stricat programul competiției și a dus meciul din sferturi de vineri seara, sâmbătă.

Gael Monfils
Gael Monfils. Foto: Florin Talos

Monfils l-a învins în sferturi pe spaniolul Roberto Bautista Agut cu 6-4, 3-6, 7-6 după un meci care a durat două ore și 24 de minute.

Roberto Bautista Agut
Roberto Bautista Agut. Foto: Florin Talos

Înaintea semifinalelei pe care trebuia să o joace cu Nadal în aceeași zi, dar seara, Monfils a anunțat că se retrage în urma unei accidentări la gleznă.

Daniil Medvedev
Daniil Medvedev. Foto: Florin Talos

Nadal a trecut în finală unde îl va întâlni pe rusul Daniil Medvedev care a trecut de compatriotul său, Karen Khachanov, cu 6-1, 7-6.

Este prima întâlnire dintre Nadal și Medvedev, așa ca statisticile nu spun nimic, dar Nadal are toate șansele să-și conserve titlul cucerit anul trecut la Toronto.

Karen Khachanov
Karen Khachanov. Foto: Florin Talos

Karen Khachanov poate fi mulțumit pentru că la Rogers Cup a semnat victorii impresionante contra unor jucători ca Wawrinka, Auger Aliassime sau Zverev.