Simona Halep, eliminată de la US Open

US Open nu este turneul Simonei Halep, care a fost eliminată suprinzător de americanca Taylor Townsend (numărul 116 în clasamentul WTA) în cel de-al doilea tur al turneului de tenis US Open.

Embed from Getty Images

Simona a câștigat ușor primul set, cu 6-2, dar apoi și-a pierdut concentrarea în fața unei adversare care nu avea nimic de pierdut.

Până azi, scorul întâlnirilor directe era de 3-0 pentru Simona Halep.

Townsend a câștigat cel de-al doilea set cu 6-3 și deși ultimul set a început în echilibru, americanca a reușit să câștige pe serviciul Simonei și să preai controlul meciului.

A fost, în cel de-al treilea set, un meci tern pentru Halep, care nu a părut să aibă inspirația necesară pentru a trece peste jocul puternic și agresiv al adversarei sale, care a mizat mult pe ieșirile la fileu, surprinzând-o des pe Halep.

Românca și-a revenit, când nimeni nu mai spera ceva de la ea, abia spre final de set când a reușit să egaleze la 5 și apoi să preia conducerea cu 6-5, după un game extrem de disputat. S-a ajuns apoi la 6-6 și la tiebreak.

În final, Townsend a câștigat ultimul set cu 7-6 și e calificată în cel de-al treilea tur al US Open.

Taylor Townsend a produs astfel una dintre cele mai mari surprize de până acum la acest turneu, după o evoluție extrem de convingătoare.

După ce a atins semifinalele competiției în 2015 și sferturi de finală în 2016, Halep a părăsit competiția în primul tur în următorii doi ani.