Bianca Andreescu s-a calificat în sferturi de finală la US Open

Bianca Andreescu s-a calificat în sferturile de finală ale turneului de tenis US Open după ce a trecut în trei seturi de americanca Taylor Townsend: 6-1, 4-6, 6-2.

Optimi de finală la US Open. Bianca Andreescu a întâlnit-o pe Taylor Townsend, sportiva care a eliminat în drumul ei spre această fază a competiției două românce: pe Simona Halep cu 2-6, 6-3, 7-6 și pe Sorana Cîrstea, cu 7-5, 6-2.

Embed from Getty Images

Această partidă a fost prima întâlnire dintre cele două jucătoare. Taylor Townsend este pe locul 119 în clasamentul WTA, dar va urca pe locul 82 de săptămâna viitoare. Bianca Andreescu, locul 15 în clasamentul WTA, va fi propulsată în Top 10 începând de săptămâna viitoare.

Bianca Andreescu a început în forță meciul, distanțându-se la 4-0 în ciuda faptului că în cel de-al treilea game, ea a trebuit să revină de la 0-40 și a comis și două duble greșeli.

Deși a greșit de multe ori, Bianca Andreescu a fost stăpână pe primul set, pierzându-și serviciul la 4-0 și lăsând-o pe americancă să spere la o revenire. Nu a fost cazul, Bianca obținând un alt break și apoi câștigând setul simplu, cu 6-1, după doar 30 de minute de joc.

Întrebarea pe care pasionații de tenis și-o puneau înaintea acestui meci era ce strategie a găsit antrenorul Biancăi Andreescu, Sylvain Bruneau, pentru a contracara jocul puternic și agresiv al americancei, un joc incomod pentru adversare prin desele ieșiri la fileu.

După eliminarea Simonei Halep, stilul americancei a fost în atenția tuturor. Atunci  Townsend a venit la fileu de 106 ori și a recoltat 64 de puncte (față de 10 ieșiri și 6 puncte pentru Simona). În meciul cu Sorana, Townsend a câștigat 47 de puncte după cele 75 de urcări la fileu.

Bianca a reușit să găsească o cheie la jocul americancei, în special datorită primului serviciu și a punctelor câștigate după acesta (70% procentajul Biancăi, 25% cel al lui Taylor).

Dar Townsend nu e la acest turneu o jucătoare peste care poți trece rapid. Exceptând meciul cu Sorana, americanca a stat pe teren trei seturi la acest turneu.

Și setul doi începe cu americanca în plină ofensivă, și obținând relativ ușor un avans de 3-0. La 3-1, Bianca are un 40-0 și o ocazie ideală de a recupera break-ul câștigat de adversara sa, și tânăra canadiană profită de asta și egalează la 3.

S-a jucat apoi de la egala la egal până când Bianca Andreescu și-a ales cel mai prost moment din set pentru a comite greșeli directe și practic i-a făcut cadou adversarei sale un game și setul. 6-4 pentru Townsend care a egalat și a împins meciul în cel de-al treilea set.

În cel de-al treilea set, Bianca Andreescu a reușit un dublu-break și s-a distanțat la 4-1 și apoi, deși a fost constant deranjată de comportamentul nesportiv al spectatorilor care strigau în timpul serviciului său, ea și-a câștigat serviciul și s-a distanțat la un comfortabil 5-1. În final a fost 6-2 pentru canadianca cu origini românești, care obține astfel calificarea în sferturile de finală ale competiției, după un meci de aproape două ore.

Următoarea adversară a Biancăi Andreescu, în sferturi de finală, va fi Elise Mertens.