Bianca Andreescu e în semifinale la US Open, după un meci excepțional

Sferturi de finală la US Open este deja o performanță pentru Bianca Andreescu, o jucătoare care cu un an în urmă era eliminată în calificări. Dar vedeta sportului canadian în acest moment a declarat înaintea meciului din această seară că poate și își dorește mai mult.

Embed from Getty Images

Prima jucătoare care și-a cedat serviciul a fost Bianca Andreescu, Mertens distanțându-se la 3-1 și apoi la 4-1 în primul set. Bianca s-a chinuit apoi să-și câștige serviciul și a redus din diferență (4-2), dar asta nu a fost de ajuns pentru a o întoarce din drum pe Mertens.

Mertens câștigă primul set cu 6-3. Bianca Andreescu are la sfârșitul setului 14 greșeli directe, față de 9 câte a făcut adversara sa.

A fost un set în care nu putem spune că Mertens a jucat mai bine, ci doar că Bianca a jucat mult mai slab decât ne-a obișnuit până acum.

Elise Mertens, deși mai prost clasată în clasamentul WTA decât Andreescu (26 față de 15 cât ocupa canadianca înaintea acestui turneu) este o jucătoare mult mai experimentată.

Mertens este jucătoarea care a pierdut cele mai puține game-uri pe traseul său spre sferturile de finală. Andreescu în schimb a câștigat 10 meciuri consecutive.

Setul al doilea a început cu Bianca Andreescu la serviciu. Ea este și cea care obține primul joc pe serviciul adversarei, dar acest avantaj e pierdut imediat, când Andreescu își pierde serviciul.

Setul e echilibrat, dar deși conduce cu 3-2 și își creează destule oportunități, Bianca încă își caută inspirația în acest meci. La acest scor, ea are trei mingi de break și o fructifică pe prima, distanțându-se la 4-2. Andreescu servește și reușește să facă față presiunii și să-și câștige serviciul. 5-2. Și apoi 6-3, cu încă un game câștigat pe serviciul adversarei.

În acest timp, comentatorii de pe site-ul WTA remarcă publicul de o apatie incredibilă, care pare topit de căldură și e total lipsit de reacție.

Jucătoarea de origine română împinge acest meci în setul al treilea. Este pentru prima dată când Elise Mertens e obligată să joacă un al treilea set în acest turneu. Ea s-a calificat de fiecare dată după două seturi. Bianca Andreescu a mai jucat un meci de trei seturi, cu Taylor Townsend în optimile competiției.

Începutul setului trei a venit cu un al doilea joc extrem de disputat, peste 8 minute, în care Bianca a avut de mai multe ori ocazia să câștige pe serviciul lui Mertens, dar în final belgianca reușește să își câștige serviciul. Și a urmat direct, fără pauză, jocul numărul trei din set.

La 3-2, Bianca a fost la un pas de break, dar a ratat și setul și-a urmat același curs echilibrat, cu fiecare jucătoare câștigându-și serviciul.

În acest moment al jocului, singura certitudine este că Bianca Andreescu joacă tenisul cu care ne-a obișnuit: lovituri geniale amestecate cu greșeli copilărești, dar pe ansamblu jocul său este bun.

Și primul break din meci îi revine lui Andreescu, într-un moment extrem de important al meciului. E 5-3 și Bianca Andreescu urmează să servească pentru meci. Și acum e mai puțin despre tenis, cât despre mental.

Și mentalul a fost bun. Bianca Andreescu este în semifinalele US Open după 3-6, 6-2, 6-3.

„În urmă cu un an am fost în runda de calificare (US Open). Îmi amintesc că am fost accidentată la spate. Acum, ceea ce am realizat în acest an, sunt fără cuvinte. Am nevoie de cineva care să mă ciupească acum. Este real?”, a spus ea pe teren la sfârșitul meciului.

Andreescu este prima adolescentă care ajunge în semifinalele US Open după performanța similară a lui Caroline Wozniacki în 2009.