Bianca Andreescu, finalistă la US Open după o revenire spectaculoasă!

Bianca Andreescu, în fața unui moment important al carierei sale: la un meci distanță de finala US Open. Da, Bianca a câștigat Rogers Cup și Indian Weels, dar o finală de Grand Slam, la 19 ani, face parte dintr-o cu totul și cu totul altă ligă.

Adversara sa: Belinda Bencic, Elveția. În vârstă de 22 de ani, locul 12 în clasamentul WTA la debutul acestui turneu.

Și, după două ore de joc intens, cu urcușuri și coborâșuri, tânara cu origini românești reușește: e în finală la US Open unde are întâlnire, din nou, cu Serena Williams, după ce a trecut de Bencic cu 7-6, 7-5.

Embed from Getty Images

Cele două sunt la prima semifinală de Grand Slam din carieră.

Recordurile pentru tenisul canadian

Andreescu este prima canadiancă care a ajuns în sferturile US Open, după Patricia Hy-Boulais care a pierdut în fața lui Monica Seles în 1992.

În această seară, a fost prima semifinalistă din Canada după ce Carling Bassett a pierdut, în fața lui Chris Evert, la US Open în 1984 și a treia care a ajuns în această fază a competiției. Prima a fost Lois Moyes în… 1909.

Calificată în finală, va fi prima sportivă din Canada care atinge această fază a competiției după ce Genie Bouchard a jucat finala la Wimbledon în 2014.

Nicio canadiancă nu a câștigat un turneu de Grand Slam.

Primul set

Început sub semnul echilibrului, cele două jucătoare păstrându-și serviciul. Trebuie să menționăm că Bianca Andreescu a muncit mai mult pentru a câștiga când a servit, spre deosebire de elvețiancă, foarte rapidă în a încheia game-urile.

Tânara jucătoare canadiană a luptat din răsputeri și a împins setul în tiebreak, atunci când ceasul arăta deja că se juca de o oră.

A fost un set bun pentru ambele jucătoare, Bencic fiind parcă mai precisă în joc decât canadiana. Ea a avut șase mingi de break (zero pentru canadiană) dar nu a reușit să fructifice niciuna.

Dar în tiebreak, lucrurile s-au inversat și Bianca s-a distanțat la un incredibil, după cum arăta jocul până atunci, 5-0 și urma la serviciu. Presiunea se face simțită și Bianca nu câștigă niciun punct din următoarele două servicii. Bencic se apropie, dar în final Andreescu se impune cu 7-3 în tiebreak și câștigă primul set, după o oră și șapte minute.

Setul 2

Setul doi începe cu Bianca Andreescu la serviciu. Și începe prost, elvețiana reușind primul break din acest meci.

Andreescu are dificultăți de a câștiga atunci când servește și luptă din răsputeri să anuleze mingile de break pe care adversara sa le obține.

La capitolul duble greșeli, statistica indică 7 de partea lui Andreescu, 1 de partea lui Bencic care reușește un al doilea break și se distanțează la 4-1 în cel de-al doilea set.

Andreescu se trezește, profită de o dublă greșeală a elvețiencei și reduce din diferență. 4-2. Dar urmând la serviciu, de la 40-0, Bianca Andreescu începe și greșește și Bencic face un alt break și scorul devine 5-2.

Un sfârșit de set bizar, cu Bianca câștigând din nou pe serviciul adversarei și luptând pentru a reveni incredibil și a egala la 5 și servind pentru a prelua controlul în meci, în fața unei adversare din ce în ce mai nervoase, care nu înțelege cum s-a ajuns de la 4-1 și 5-2 la 5-5 pe tabela de marcaj.

Pentru ca în final, Andreescu să obțină cel mai important break din cariera sa, cel care o califică în prima finală de Grand Slam din carieră, la US Open. 7-5 pentru Andreescu în cel de-al doilea set.