Bianca Andreescu, eliminată de Naomi Osaka la Bejing

Bianca Andreescu a întâlnit-o pe japoneza Naomi Osaka în sferturile de finală ale turneului de tenis de la Bejing. Din păcate pentru jucătoarea canadiană, Naomi Osaka s-a impus după trei seturi: 5-7, 6-3, 6-4.

A fost primul meci dintre cele două și probabil unul dintr-o lungă serie.

Primul set

Meciul a început nesperat de ușor pentru Andreescu care a început cu un break și-a păstrat serviciul, a obținut un al doilea break și s-a distanțat la 5-1. De la acest scor, Osaka a început să revină în joc, profitând de un moment de relaxare din partea canadiencei.

Scorul s-a dus la 5-4 cu Bianca servind pentru set și meci, dar Osaka s-a trezit cu două mingi de break și cu o oportunitate nesperată de a prelua controlul setului. Și scorul a ajuns la 5-5.

Bianca a câștigat apoi pe serviciul adversarei sale și a avut apoi trei mingi de set și meci din care una singura a fost suficientă pentru ca setul să-i revină canadiencei: 7-5.

Setul 2

La 1-1, Bianca Andreescu a avut două șanse să câștige pe serviciul adversarei sale și cea de-a doua a fost câștigătoare. 2-1 pentru Andreescu.

Osaka reușește și ea să câștige pe serviciul Biancăi și apoi s-a distanțat la 4-3 și câștigă apoi setul cu 6-3 pentru a împinge meciul în decisiv.

Setul 3

În cel de-al treilea set, Bianca reușește prima un break și se distanțează la 3-1, dar Osaka răspunde imediat câștigând pe serviciul lui Andreescu. 3-2.

Japoneza mai reușește unul și se distanțează la 5-4 servind pentru meci. Andreescu a avut o minge de break pentru a egala situația, dar Osaka a profitat de serviciul său extrem de bun în acest meci pentru a câștiga.

Un parcurs impresionant în acest sezon

Campioană la US Open 2019, Bianca Andreescu a fost neînvinsă timp de 17 meciuri și în acest moment scorul ei este de 8-1 împotriva primelor 10 clasate în clasamentul WTA.

Bianca Andreescu despre Naomi Osaka

“Nu o cunosc prea bine. Știu că este o persoană destul de amuzantă. Am urmărit-o mult după ce a câștigat Indian Wells, desigur, apoi la US Open. Mai ales finala împotriva Serenei. Am admirat-o cu adevărat, încă o admir. Joacă incredibil, mai ales la o vârstă atât de fragedă. Este plăcut să joci un alt jucător care este aproape de vârsta ta. Suntem noua generație. Știu că nu va fi deloc ușor”, a spus Andreescu.