Simona Halep o învinge pe Bianca Andreescu la Turneul Campioanelor

În 2016, Simona Halep sfătuia o tânără jucătoare canadiană cu origini românești, numită Bianca Andreescu, să renunțe la turneele de juniori și să treacă mai repede în lumea tenisului profesionist. Azi, Bianca Andreescu a jucat primul meci din carieră contra româncei și l-a pierdut.

Embed from Getty Images

Simona Halep s-a impus cu 3-6, 7-6, 6-3.

După o ascensiune fulminantă a canadiencei, cele două au jucat pentru prima dată împreună.

„Să câștigi un Grand Slam la 19 ani, să joci câteva turnee și să le câștigi, este o performanță extraordinară”, a spus Halep despre Bianca.

Primul set

Simona Halep a fost cea care a câștigat primul game din meciul contra Biancăi Andreescu la Turneul Campioanelor și Bianca prima care a câștigat pe serviciul adversarei cu Simona oferind o replică pe măsură și câștigând la rândul său game-ul următor pe serviciul Biancăi.

Bianca a reușit un alt break la 3-3 și a urmat la serviciu pentru 5-3. Ș misiune îndeplinită și apoi set pentru Andreescu.

Simona Halep are un joc bun, la nivelul său obișinuit, ceea ce e un lucru bun pentru ea, care vine după o serie de accidentări. Dar, în același timp, Simona are în față o adversară pe măsură.

Setul 2

Cele două jucătoare fac un meci excelent. Simona reușește primul break și preia conducerea cu 2-1. Bianca nu renunță și egalează la 2 și cele două joacă de la egal la egal.

Din nou, Simona câștigă pe serviciul canadiencei, se distanțează la 4-2, dar Andreescu revine în meci și egalează la 4-4.

Bianca se distanțează la 5-4, Halep servește pentru a rămâne în meci. 5-5.

Tie break setul 2. Simona salvează o minge de meci și scorul a ajuns 6-6 în cel de-al doilea set. A urmat tie break. Bianca pare depășită fizic în acest moment al meciului și Simona s-a distanțat rapid la 3-0. Andreescu revine și egalează la 3.

Halep reușește să câștige o minge importantă pe serviciul adversarei, 5-4 și urmează la serviciu. 6-4 și minge de set.

6-5, Bianca servește și are șansa să lupte în continuare pentru a încheia ostilitățile în două seturi. 6-6.

7-6 pentru Simona care urmează la serviciu.

Setul 3

Lungă pauză medicală pentru Bianca Andreescu.

Setul începe sub dominația Simonei Halep. Românca s-a distanțat la 4-2 și a servit pentru 5-2, dar Andreescu revine și scorul e 4-3.

Dar Simona a fost mult mai puternică în acest final de meci, s-a distanțat la 5-3 și apoi a servit și câștigat meciul.

Așa cum era de așteptat, acest meci a fost o pledoarie pentru tenisul de calitate, cu schimburi de mingi incredibile. A fost un meci la nivelul unei finale de Grand Slam.

Istoric

Simona Halep și Bianca Andreescu fac parte alături de Karolina Pliskova (Cehia) şi de Elina Svitolina (Ucraina) din Grupa mov la această ediție a Turneului Campioanelor.

Din Grupa roşie fac parte liderul mondial, australianca Ashleigh Barty, japoneza Naomi Osaka, cehoaica Petra Kvitova şi elveţianca Belinda Bencic.

Halep, numărul cinci mondial şi câştigătoarea titlului la Wimbledon anul acesta, participă pentru a şasea oară la Turneul Campioanelor, care reuneşte cele mai bune opt jucătoare din lume la acest moment.