Simona Halep, învinsă de Elina Svitolina la Turneul Campioanelor

Simona Halep a fost, învinsă de Elina Svitolina la Turneul Campioanelor, în cel de-al doilea meci disputat de româncă la acest turneu.

Embed from Getty Images

Svitolina s-a impus în două seturi: 7-5, 6-3 după un meci care a durat o oră și 39 de minute.

În urma acestui rezultat, Svitolina e calificată deja în semifinalele competiției.

Svitolina este câștigătoarea trofeului la ediția din anul trecut.

Halep, care câştigase primul său meci din grupă, în faţa jucătoarei canadiene de origine română Bianca Andreescu, a început slab meciul şi a fost condusă cu 3-0 de Svitolina (25 ani, 8 WTA). Campioana de la Wimbledon şi-a găsit apoi reperele şi ritmul, restabilind egalitatea, 3-3. Halep a avut apoi o şansă de a face break, însă nu a fructificat-o şi s-a mers cu serviciul până la 6-5 pentru Svitolina, când Simona, neinspirată, a cedat rapid cele patru servicii şi setul,cu 5-7.

În actul secund, românca a lăsat impresia că poate întoarce soarta meciului şi a făcut un break, conducând cu 2-1, însă nu a reuşit să îl confirme. Cele două jucătoare şi-au făcut serviciul până la 4-3, când Halep a avut o nouă cădere şi l-a pierdut la zero. Constănţeanca putea face break la 3-5, dar a ratat două şanse, iar apoi victoria a revenit Elinei Svitolina.

Halep a avut procentaje mai mici la serviciu decât adversara, Svitolina arătând mai multă răbdare în raliuri şi un plus de rezistenţă fizică, graţie cărora a reuşit un joc defensiv excelent, scrie Agerpres.