Simona Halep, eliminată de Karolina Pliskova la Turneul Campioanelor

Simona Halep a piedut meciul disputat contra Karolinei Pliskova și a fost eliminată de la Turneul Campioanelor. Pliskova s-a impus cu 6-0, 2-6, 6-4.

Meciul, ultimul din grupa Violet, a fost cel care a decis cea de-a doua jucătoare calificată din această grupă în semifinalele Turneului Campioanelor.

Embed from Getty Images

Primul set

Karolina Pliskova a avut un prim set perfect, cu un plan de meci care a inclus agresivitate și evitarea confruntărilor lungi cu Simona Halep. Românca nu a găsit antidotul la acest joc, așa că Pliskova s-a impus rapid cu 6-0, în 20 de minute de joc.

Simona Halep și Karolina Pliskova s-au întâlnit până la acest meci de 10 ori. Simona avea 7-3 la întâlnirile directe.

Simona Halep e la primul set pierdut cu 6-0 în 2019. În 2018 ea a pierdut doar trei seturi cu 6-0.

Pliskova a servit puternic și constant în acest meci, primul serviciul fiind în apropierea a 180 de km la oră.

Setul 2

Cel de-al doilea set a început cu Simona în control, românca reușind un break și distanțându-se la 2-0. Pliskova nu a așteptat prea mult să revină în joc și a egalat rapid la 2.

Simona a răspuns cu un nou break și măcar arată în acest al doilea set că vrea să lupte, spre deosebire de primul set unde a fost total deconectată. 3-2 pentru româncă.

Ea a reușit să-și păstreze serviciul și la 4-2 a avut două mingi de break, de care a profitat pentru a duce scorul la 5-2 și a urmat la serviciu pentru a câștiga setul și a reveni în meci.

Simona e mai populară decât adversara ei în rândul publicului, grație și unui grup zgomotos de români, și împinsă de încurajările acestora câștigă cel de-al doilea set cu 6-2, nu fără o luptă strânsă, în care a salvat trei mingi de break. Simona egalează la seturi, 1-1.

Setul 3

„Ai fost incredibilă, sunt mândru de tine”, îi spune Darren Cahill Simonei Halep la pauză. Și are dreptate.

Simona îl recompensează pe Darren câștigând primul game din setul trei, pe serviciul adversarei.

Halep a căpătat încredere în ea și asta se vede în jocul său: 2-0.

Simona își pierde serviciul și o lasă pe Pliskova să revină în joc. 2-2. Simona nu e capabilă să-și păstreze serviciul și Pliskova se distanțează la 4-2 servind pentru 5-2.

Darren Cahill îi ține un discurs extrem de dur Simonei, încercând să o readucă în joc.

„Ultimele trei game-uri au fost o rușine. Dă-ți o șansă să reintri în joc. Ține de tine. Am încredere în tine. Cum te definești ca sportiv și competitor? Nici nu mai este vorba despre rezultat”, a spus Darren.

Simona a pierdut și următorul game și Pliskova s-a distanțat la 5-2 și Halep urmează la serviciu pe care l câștigă. 5-3 pentru Pliskova și românca are nevoie să obțină un break pentru a rămâne în meci.

Prima misiune îndeplinită, Simona a redus scorul la 5-4 și acum trebuie să-și păstreze serviciul pentru a egala în decisiv și a muta toată presiunea pe adversara sa.

Din păcate, Simona nu reușește și Pliskova câștigă setul și meciul și se califică în semifinalele competiției.