Handbal. Mondial extrem de slab pentru România

Selecţionata României a încheiat Campionatul Mondial de handbal feminin din Japonia cu cea mai drastică înfrângere suferită la această competiţie, o umilitoare 20-37 (8-18) cu Japonia, miercuri, la Kumamoto, în ultimul său meci din Grupa principală II.

Tricolorele au făcut cel mai slab meci de la Mondialul nipon, atitudinea din acest joc făcând diferenţa pe tabela de marcaj. România a început meciul de la 0-3, iar după un sfert de oră de joc scorul a început să ia proporţii, pe fondul greşelilor în lanţ ale handbalistelor noastre. Japonia a intrat la pauză cu un avans neverosimil de 10 goluri, 18-8, după cea mai slabă repriză a României la ediţia din acest an.

În repriza secundă, echipa antrenată de Tomas Ryde, care nu a folosit-o deloc pe Cristian Neagu, nu a dat semne de reviriment şi diferenţa de pe tabelă a crescut în continuare, Japonia câştigând în cele din urmă cu 37-20.

România încheie Mondialul japonez pe locul al 12-lea, cu trei victorii, toate în prima fază a grupelor, şi cinci înfrângeri, două în primul tur şi trei în grupele principale. Este cea mai slabă clasare a României la Campionatul Mondial din 2011, când echipa noastră încheia pe locul 13.

România păstrează şanse de calificare la JO din 2020, urmând să evolueze la un turneu preolimpic alături de Coreea de Nord şi de formaţiile care se vor clasa pe locurile 4 şi 5 la Mondialul din Japonia.

Rusia, Olanda, Norvegia și Spania în semifinale

Rusia va înfrunta Olanda, iar Norvegia va întâlni Spania în semifinalele Campionatului Mondial de handbal feminin din Japonia, după disputarea miercuri a ultimelor jocuri din grupele principale.

Rusia, campioana olimpică en titre, a câştigat Grupa a II-a principală, după 36-26 cu Spania. Rusia, pregătită de spaniolul Ambros Martin, clasată pe 5 la Mondialul de acum doi ani şi pe doi la Europeanul de anul trecut, a obţinut victorii pe linie în Japonia.

Olanda, medaliată cu bronz la Mondialul din 2017 şi la Europeanul de anul trecut (locul patru la JO 2016), a încheiat pe locul secund în prima grupă principală, în urma unei victorii clare în faţa Coreei de Sud, cu 40-33.

Norvegia a ocupat primul loc în Grupa principală I, graţie victoriei obţinute în faţa Germaniei cu 32-29, în meciul decisiv. Norvegia a jucat finala Mondialului din 2017 (pierdută în faţa Franţei) şi a obţinut bronzul la JO 2016.

Spania, revelaţia turneului final din Japonia, a încheiat pe locul secund Grupa principală II, dar a fost ajutată de Muntenegru, care a învins Suedia cu 26-23. Ibericele au încheiat pe 11 Mondialul din 2017, transmite Agerpres.