Monica Niculescu și Irina Begu, eliminate din primul tur la Australian Open

Monica Niculescu a fost învinsă de franţuzoaica Alize Cornet, cu 5-7, 6-1, 6-0, marţi, la Melbourne, în prima rundă a turneului Australian Open, primul de Mare Şlem al anului.

Embed from Getty Images

Niculescu (32 ani, 129 WTA) a început excelent meciul dar în cele din urmă a cedat fizic şi s-a înclinat după exact două ore de joc.

Monica a condus cu 4-0 şi 5-1 în primul set, a fost egalată (5-5), dar a reuşit să se impună cu 7-5. Niculescu, venită din calificări, nu a mai putut menţine ritmul în actul secund, şi a cedat total în decisiv, pierzând nu mai puţin de 11 ghemuri la rând în faţa franţuzoaicei Cornet (29 ani, 61 WTA).

Cornet a servit mai bine în acest meci, a avut de aproape două ori mai multe mingi direct câştigătoare (38-20), iar Monica a încheiat cu mai multe erori neforţate (27-20).

Cele două jucătoare sunt la egalitate, 2-2, în meciurile directe, după ce Cornet s-a impus în 2007 în calificări la Wimbledon, cu 3-6, 6-4, 6-2, iar Monica a câştigat în 2012 în primul tur chiar la Melbourne, cu 5-7, 6-0, 6-3, iar apoi în 2014 în finală la Guangzhou.

Niculescu, care va primi 90.000 de dolari australieni şi 50 de puncte WTA, va continua la dublu, unde face pereche cu japoneza Misaki Doi, adversarele din primul tur fiind rusoaica Ana Kalinskaia şi kazaha Iulia Putinţeva.

Irina Begu iese și ea din primul tur

Tot marţi, Irina Begu a fost învinsă de olandeza Kiki Bertens, cap de serie numărul 9, cu 6-1, 6-4, marţi, la Melbourne, în prima rundă a turneului Australian Open, primul de Mare Şlem al anului.

Bertens (28 ani, 10 WTA) s-a impus după o oră şi 15 minute, la capătul unui meci pe care l-a controlat de la un capăt la altul.

Begu, care trecuse de primul tur la Melbourne în ultimii trei ani (de fiecare dată s-a oprit în turul al doilea), a făcut 5 duble greşeli în acest meci, iar olandeza a avut 3 aşi şi 3 duble greşeli.

Luni, Sorana Cîrstea s-a calificat în turul al doilea, după 6-2, 7-6 (5) cu cehoaica Barbora Strycova.