Simona Halep, în semifinale la Australian Open

Merci fără emoții pentru româncă

Simona Halep s-a calificat, fără emoții, în semifinalele Australian Open. Ea a trecut de Anett Kontaveit în două seturi.

Primul set a început sub dominația româncei. După 20 de minute, Simona reușise două break-uri și conducea cu 4-1.

A fost un set fără probleme pentru Halep, care s-au impus cu 6-1.

Simona Halep s-a calificat în sferturi fără să piardă vreun set, fiind mai puțin obosită decât adversara ei. Și asta s-a văzut în acest meci.

Am doilea set a început cu Halep controlând autoritar ostilitățile și a fost fără istoric. 6-1.

Partida a durat mai puțin de 60 de minute.

Halep (28 ani), finalistă la Melbourne în 2018, câştigase până acum cele două meciuri jucate cu Kontaveit, în 2017, în turul al treilea la Miami, cu 6-3, 6-0, şi în sferturi la Roma, cu 6-2, 6-4.