Simona Halep, învinsă clar de Alexandrova în sferturi la Gippsland Trophy

Simona Halep, numărul doi mondial, a fost învinsă clar de rusoaica Ekaterina Alexandrova, cu 6-2, 6-1, vineri, în sferturile de finală ale turneului Gippsland Trophy (WTA 500) de la Melbourne, dotat cu premii totale de 565.530 dolari.

Halep (29 ani), principala favorită, care a acuzat probleme la spate în acest meci, s-a înclinat în mai puţin de o oră de joc (57 de minute).

Fostul lider mondial a început bine şi a condus cu 2-0, dar a pierdut apoi nouă ghemuri la rând, primind îngrijiri medicale la scorul de 2-5 în primul set. Halep a fost lipsită de mobilitate şi a greşit mult, iar la multe schimburi a renunţat pur şi simplu din cauza faptului că nu putea alerga după ele. Românca a reuşit să ia un ghem şi în setul secund, dar victoria rusoaicei nu a fost pusă sub semnul întrebării niciun moment.

Halep a pierdut la diferenţă de 20 de puncte (42-62), având mai puţine mingi direct câştigătoare (6-18), dar şi erori neforţate (15-20) decât adversara.

Ekaterina Alexandrova (26 ani, 33 WTA), cap de serie numărul nouă, are acum 2-1 în meciurile directe cu Halep. În primele dueluri, Simona a câştigat în august 2019, în turul al doilea la Cincinnati, cu 3-6, 7-5, 6-4, iar Ekaterina s-a impus în octombrie, acelaşi an, la Beijing, în turul al doilea, cu 6-2, 6-3.

Halep va primi pentru participare un cec de 8.770 dolari şi 100 de puncte WTA, transmite Agerpres.