Simona Halep, abandon la Roma, după o accidentare

Simona Halep a fost nevoită să abandoneze în meciul cu germanca Angelique Kerber, miercuri, în runda a doua a turneului WTA 1.000 de la Roma, dotat cu premii totale de 1.577.613 euro, din cauza unor probleme la gamba piciorului stâng.

Halep (29 ani), numărul trei mondial, nu a mai putut să joace din cauza durerilor acute, survenite brusc, la scorul de 6-1, 3-3, 0-30, după 57 de minute.

Halep a dominat clar primul set şi s-a impus cu un sec 6-1, a condus cu 2-0 în actul secund, dar Kerber (33 ani, 26 WTA) a început să joace mai bine şi a egalat, 2-2. Halep a condus cu 3-2, cu un nou break, dar Kerber a egalat, meciul fiind întrerupt apoi.

Halep, campioana en titre de la Roma, va primi pentru evoluţia sa 10.726 de euro şi 60 de puncte WTA, transmite Agerpres.