Spania, calificată în semifinale, după 3-1 cu Elveţia la loviturile de departajare

Selecţionata de fotbal a Spaniei s-a calificat în semifinalele EURO 2020, după ce a învins echipa Elveţiei cu scorul de 3-1 la loviturile de departajare, vineri seara, la Sankt Petersburg, într-un meci în care scorul a fost egal după 120 de minute, 1-1 (1-0, 1-1).

Spania a fost echipa mai bună, dar o eroare a complicat lucrurile în acest meci şi a făcut să fie nevoie de emoţiile loviturilor de departajare, însă totul s-a terminat cu bine.

La Roja a deschis scorul prin autogolul lui Denis Zakaria (8), Elveţia a egalat prin Xherdan Shaqiri (68), iar la loviturile de departajare eroul a fost portarul Unai Simon, care a apărat şuturile lui Fabian Schaer şi Manuel Akanji, în timp ce Ruben Vargas a tras peste poartă. Pentru iberici au transformat Dani Olmo, Gerard Moreno şi Mikel Oyarzabal, în timp ce Sergio Busquets şi Rodri au ratat. Singurul elveţian care a înscris a fost Mario Gavranovic.

Echipa antrenată de Luis Enrique a început foarte bine meciul şi a deschis scorul în min. 8, când şutul lui Jordi Alba de la circa 22 de metri, din voleu, a fost deviat nefericit de Zakaria în propria poartă.

Acesta a fost al zecelea autogol de la EURO 2020, adică mai multe decât cele 9 de la toate celelalte 15 ediţii adunate.

Spania a continuat să construiască şi să creeze pericol la poarta lui Sommer, dar Koke a trimis puţin peste din lovitură liberă (18), portarul elveţian a reţinut mingea trimisă cu capul de Azpilicueta (25) din şase metri.

Elveţia a avut şi ea momente bune, remarcându-se mai ales suitele de cornere, din care Akanji (34) şi Widmer (39) au reluat imprecis cu capul.

Nati a fost foarte periculoasă după pauză, tot după un corner, centrarea lui Rodriguez fiind reluată milimetric pe lângă bară de Zakaria (56).

Spania a avut o şansă bună în min. 59, dar Ferran Torres a fost blocat în careu de Seferovic.

O nouă şansă a Elveţiei s-a consumat în min. 64, când Zuber a reuşit să înţepe mingea din colţul careului mic, dar respinge Unai Simon a respins.

Echipa antrenată de Vladimir Petkovic a reuşit egalarea în min. 68, Laporte şi Pau Torres s-au încurcat reciproc, iar Shaqiri a trimis în plasă pasa lui Freuler.

Faţa jocului s-a schimbat după ce elveţianul Freuler a primit cartonaş roşu pentru fault dur la Moreno (77).

Spania a preluat total frâiele jocului, dar Pau Torres (77) şi Moreno (79) au fost imprecişi. La ultima ocazie notabilă din timpul regulamentar, Sommer a reţinut şutul trimis de Moreno de la 16 metri (84).

În prelungiri, presiunea echipei spaniole a atins cote maxime, dar jucătorii antrenaţi de Luis Enrique au fost neinspiraţi în faţa porţii. Moreno (92) a reluat pe lângă din 6 metri (din poziţie suspectă de ofsaid), la centrarea lui Jordi Alba. Apoi, fundaşul Barcelonei a tras de la 22 de metri, dar Sommer a respins (96). Şutul lui Olmo a fost deviat de Moreno şi s-a dus puţin alături (97). Acelaşi Moreno l-a luat la ţintă pe Sommer (101) din 7 metri. Sommer a fost la post şi la şuturile lui Oyarzabal la colţul lung (103 şi 105+1). Apoi, Rodriguez l-a blocat in extremis pe Llorente (11) în momentul şutului, Olmo a trimis de la 15 metri, dar Sommer a prins (111), iar apoi atacantul lui RB Leipzig a fost imprecis (112). Busquets l-a testat şi el pe portarul elveţian cu o lovitură de cap (116), iar ultima oportunitate a fost irosită de Moreno (118), cu un şut modest de la 15 m, fără probleme pentru Sommer.

Spania, campioană europeană în 2008 şi 2012, a reuşit să câştige la loviturile de departajare, deşi a început cu o ratare, iar în semifinale va juca pe 6 iulie la Londra, contra câştigătoarei dintre Belgia şi Italia.

Elveţia încheie aventura europeană cu capul sus, neînvinsă în ultimele trei meciuri, după ce a trecut în optimi de campioana mondială en titre, Franţa, la Bucureşti, ajungând în premieră în sferturile de finală al EURO, transmite Agerpres.