Canada elimină SUA și se califică în finala olimpică la fotbal feminin

Selecţionata feminină de fotbal a Statelor Unite, marea favorită la câştigarea titlului de campioană olimpică, a fost eliminată în semifinalele JO 2020, înclinându-se la limită în faţa naţionalei Canadei (scor 0-1), luni, la Kashima.

Reprezentantele “frunzei de arţar” au marcat golul victoriei în repriza secundă prin Jessie Fleming, care a transformat un penalty în minutul 74.

Americancele, duble campioane mondiale en titre şi medaliate cu aur la patru ediţii ale Jocurilor Olimpice (1996, 2004, 2008, 2012), s-au oprit în sferturile de finală la JO de la Rio, unde Canada a cucerit medalia de bronz.

În cealaltă semifinală a Jocurilor Olimpice de la Tokyo se vor înfrunta Australia şi Suedia, luni seara la Yokohama, transmite Agerpres.

Finala turneului olimpic de fotbal feminin se va disputa în data de 6 august, pe Stadionul Naţional din capitala Japoniei.