Bianca Andreescu câștigă primul său meci la Omnium Banque Nationale

Bianca Andreescu a câștigat primul său meci din cadrul turneului Omnium Banque Nationale de la Montreal (fostul turneu Rogers Cup).

Bianca a trebuit să se muncească serios, într-un meci care a durat peste două ore, pentru a trece de britanica Harriet Dart. Andreescu s-a impus cu 6-1, 3-6, 6-3 iar Dart a făcut cu siguranță cel mai bun meci al carierei sale. Scorul din setul trei este departe de a reflecta echilibrul din teren.

Embed from Getty Images

Este primul meci pe care Bianca Andreescu îl joacă după o lungă, lungă pauză competițională din cauza accidentărilor.

Multe greșeli neprovocate, dar și momente de tenis bun pentru canadianca de origine română. Important pentru Bianca este că a revenit în competiții cu o victorie pentru că acesta va contribui la creșterea încrederii în sine.

În turul următor, ea o va întâlni pe Daria Kasatkina sau Ons Jabeur care vor juca mâine.

Trebuie să reamintim că Bianca Andreescu este deținătoarea trofeului.

Foto deschidere: arhiva PR