Simona Halep pierde în primul tur la Montreal, după un meci maraton

După trei luni de pauză forțată, ca urmare a unei accidentări suferită la Roma, pe 11 mai, Simona Halep a revenit în competiții la Montreal, în cadrul turneului Omnium Banque Nationale.

Embed from Getty Images

Adversara sa a fost Danielle Collins, care a câștigat Silicon Valley Classic, săptămâna trecută, la San Jose. Collins venea după o secvență de 11 meciuri câștigate (a fost învingătoare și la turneul de la Palermo). O adversară dificilă pentru un prim tur.

Vestea bună este că accidentarea Simonei nu pare a mai fi o problemă. Simona s-a mișcat mult și bine pe teren, a variat loviturile. E adevărat, ea a și greșit mult, dar determinarea româncei a fost la fel ca în zilele bune.

Halep a câștigat primul set cu 6-2. Cel de-al doilea set a fost unul bizar. Collins s-a distanțat la 2-0, Simona a egalat și apoi cele două jucătoare au început să câștige una pe serviciul alteia. În final, Collins și-a adjudecat setul cu scorul de 6-4.

În setul trei, Simona s-a distanțat la 3-2 și a urmat la serviciu, moment în care adversara sa a avut nevoie de o intervenție medicală pentru o problemă la piciorul stâng.

Revenită în teren, după o lungă pauză, americanca a continuat să joace excelent și a reușit să câștige pe serviciul Simonei, egalând la 3 și apoi să se distanțeze la 5-4. Simona Halep a salvat patru mingi de meci, a pierdut două, dar în final Collins s-a impus cu 6-1. Acest game a durat peste 10 minunte.

A fost un meci care a durat aproape trei ore, în condiții dificile, cu o temperatura resimțită de 37 de grade. Performanța lui Halep, în condițiile primului său meci după o accidentare serioasă, a fost remarcabilă.

Pentru Halep urmează Cincinnati, din 16 august și apoi US Open, din 30 august.