Simona Halep, prima victorie după revenirea în competiții

Simona Halep a obţinut prima sa victorie după o pauză de trei luni şi jumătate, 6-4, 3-6, 6-1 cu poloneza Magda Linette, marţi, în prima rundă a turneului WTA 1.000 de la Cincinnati (Ohio), dotat cu premii totale de 2.114.989 de dolari.

Halep nu a mai câştigat un meci în circuitul WTA din 2 mai, când a învins-o în turul al doilea la Madrid pe chinezoaica Saisai Zheng, cu 6-0, 6-4. Apoi, Simona a pierdut în optimi (4 mai) în faţa belgiencei Elise Mertens, care s-a impus cu 4-6, 7-5, 7-5.

Pe 12 mai, în turul al doilea la Roma, Simona Halep abandona la scorul de 6-1, 3-3, 0-30 în meciul cu germanca Angelique Kerber, din cauza unei accidentări la gamba stângă (ruptură musculară).

Pe 11 august, Halep revenea în circuit, în turul al doilea la Montreal, dar era învinsă de americanca Danielle Collins cu 2-6, 6-4, 6-4.

La Cincinnati, unde a pierdut trei finale (2015, 2017, 2018), Simona Halep (29 ani, 13 WTA) a avut nevoie de două ore şi zece minute pentru a trece de Magda Linette (29 ani, 44 WTA).

Halep s-a impus în primul set cu 6-4, după ce a avut 2-0 şi 3-1, a fost egalată, 3-3, dar a făcut un nou break la acest scor, iar acesta a făcut diferenţa. Românca a greşit destul de mult în actul secund, în care Linette a condus cu 3-0 şi 4-1, moment în care Simona a cerut timeout medical, din cauza unei accidentări la coapsa dreaptă. Halep a primit îngrijiri şi s-a ales cu un bandaj impresionant la piciorul drept. Ea a reuşit să câştige primul ghem (2-4), dar apoi meciul a fost întrerupt din cauza ploii. La revenire, Linette a reuşit să câştige setul (6-3) şi a egalat situaţia.

Simona Halep a avut un început excelent de set decisiv, desprinzându-se la 5-0, însă acest lucru nu s-a petrecut uşor, ea fiind nevoită se salveze câte trei mingi de break în primele sale două ghemuri la serviciu.

Halep a câştigat cu 6-1 în decisiv şi are acum 2-0 la general cu Linette, pe care a învins-o în trei seturi şi în 2019, în turul al doilea la Roland Garros, cu 6-4, 5-7, 6-3.

Simona Halep a încheiat meciul cu nu mai puţin de 11 aşi, o performanţă rarisimă pentru ea. Halep a făcut 3 duble greşeli şi a avut 26 de winners şi tot 26 de erori neprovocate. Linette a reuşit 4 aşi, 28 de winners, dar 32 de erori neforţate.

Halep şi-a asigurat un cec de 15.330 de dolari şi 60 de puncte WTA, iar în turul secund o va înfrunta pe câştigătoarea dintre americanca Jessica Pegula şi Camila Giorgi (Italia), care vine după ce a cucerit titlul la Montreal, transmite Agerpres.