Simona Halep, prima victorie după revenirea în competiții

simona halep

Simona Halep a obţinut prima sa victorie după o pauză de trei luni şi jumătate, 6-4, 3-6, 6-1 cu poloneza Magda Linette, marţi, în prima rundă a turneului WTA 1.000 de la Cincinnati (Ohio), dotat cu premii totale de 2.114.989 de dolari.

Halep nu a mai câştigat un meci în circuitul WTA din 2 mai, când a învins-o în turul al doilea la Madrid pe chinezoaica Saisai Zheng, cu 6-0, 6-4. Apoi, Simona a pierdut în optimi (4 mai) în faţa belgiencei Elise Mertens, care s-a impus cu 4-6, 7-5, 7-5.

Pe 12 mai, în turul al doilea la Roma, Simona Halep abandona la scorul de 6-1, 3-3, 0-30 în meciul cu germanca Angelique Kerber, din cauza unei accidentări la gamba stângă (ruptură musculară).

- Publicitate -

Pe 11 august, Halep revenea în circuit, în turul al doilea la Montreal, dar era învinsă de americanca Danielle Collins cu 2-6, 6-4, 6-4.

La Cincinnati, unde a pierdut trei finale (2015, 2017, 2018), Simona Halep (29 ani, 13 WTA) a avut nevoie de două ore şi zece minute pentru a trece de Magda Linette (29 ani, 44 WTA).

Halep s-a impus în primul set cu 6-4, după ce a avut 2-0 şi 3-1, a fost egalată, 3-3, dar a făcut un nou break la acest scor, iar acesta a făcut diferenţa. Românca a greşit destul de mult în actul secund, în care Linette a condus cu 3-0 şi 4-1, moment în care Simona a cerut timeout medical, din cauza unei accidentări la coapsa dreaptă. Halep a primit îngrijiri şi s-a ales cu un bandaj impresionant la piciorul drept. Ea a reuşit să câştige primul ghem (2-4), dar apoi meciul a fost întrerupt din cauza ploii. La revenire, Linette a reuşit să câştige setul (6-3) şi a egalat situaţia.

Simona Halep a avut un început excelent de set decisiv, desprinzându-se la 5-0, însă acest lucru nu s-a petrecut uşor, ea fiind nevoită se salveze câte trei mingi de break în primele sale două ghemuri la serviciu.

Halep a câştigat cu 6-1 în decisiv şi are acum 2-0 la general cu Linette, pe care a învins-o în trei seturi şi în 2019, în turul al doilea la Roland Garros, cu 6-4, 5-7, 6-3.

Simona Halep a încheiat meciul cu nu mai puţin de 11 aşi, o performanţă rarisimă pentru ea. Halep a făcut 3 duble greşeli şi a avut 26 de winners şi tot 26 de erori neprovocate. Linette a reuşit 4 aşi, 28 de winners, dar 32 de erori neforţate.

Halep şi-a asigurat un cec de 15.330 de dolari şi 60 de puncte WTA, iar în turul secund o va înfrunta pe câştigătoarea dintre americanca Jessica Pegula şi Camila Giorgi (Italia), care vine după ce a cucerit titlul la Montreal, transmite Agerpres.