Leylah Fernandez, în semifinale la US Open

Tenisul feminin canadian are o a doua stea: Leylah Fernandez s-a calificat în semifinalele US Open după ce a învins-o în sferturi pe Elina Svitolina cu 6-3, 3-6, 7-6 (5).

Embed from Getty Images

Fernandez a dat dovadă de o tenacitate ieșită din comun și a demonstrat că eliminarea lui Naomi Osaka și Angelique Kerber la această ediție nu au fost accidente pe parcurs.

Primul set a fost dominat clar de canadiancă care a profitat de toate greșelile adversarei sale.

În cel de-al doilea, Svitolina s-a distanțat rapid la 5-1, dar Fernandez a revenit în joc și a luptat pentru egalare. În cele din urmă, Svitolina s-a impus cu 6-3, dar scorul e departe de a spune ceva despre lupta care a avut loc pe teren între cele două.

În cel de-al treilea set, Svitolina a egalat după ce a fost condusă cu 5-2 și a împins meciul în tiebreak. Cele două au oferit un tenis excelent spectatorilor prezenți în tribune, spectactori care s-au aliniat în spatele canadiencei pe care au încurajat-o zgomotos.

În semifinale, Fernandez va juca cu învingătoarea dintre Barbora Krejcikova și Aryna Sabalenka.