Simona Halep, al 23-lea titlu din carieră

Simona Halep a câştigat turneul Melbourne Summer Set 1 (WTA 250), dotat cu premii totale de 239.477 de dolari americani, duminică, după ce a învins-o pe rusoaica Veronika Kudermetova, cu 6-2, 6-3.

Halep (30 ani, 20 WTA), a doua favorită, s-a impus după o oră şi 14 minute, câştigând primul să titlu în Australia.

Embed from Getty Images

Fostul lider mondial mai avea o finală la antipozi, la Australian Open (2018).

După un sezon 2021 în mare măsură ratat, din cauza numeroaselor probleme de sănătate, Halep a început perfect 2022, cu al 23-lea titlu din carieră.

Halep a câştigat primul ghem al finalei de la Melbourne, dar Kudermetova (24 ani, 31 WTA) a întors scorul, având 2-1. Apoi Halep nu i-a mai lăsat nicio şansa adversarei, câştigând cinci ghemuri la rând şi setul cu 6-2.

Debutul actului secund a fost mai dificil pentru româncă, Veronika Kudermetova desprinzându-se la 2-0. Halep a revenit şi a profitat de erorile adversarei, întorcând scorul (3-2). La 4-3, Halep a reuşit un nou break şi a încheiat setul cu 6-3, transmite Agerpres.

Simona s-a impus în ambele sale dueluri anterioare cu Kudermetova (24 ani, 31 WTA), ambele desfăşurate în 2021, cu 6-1, 6-1 în turul al treilea la Australian Open şi cu 6-1, 7-6 (4) în optimi la Moscova. Ele s-au întâlnit de două ori şi la dublu, victoria revenind rusoaicei de fiecare dată.

Acesta a fost ultima repetiţie pentru Simona înaintea participării la Australian Open (17-30 ianuarie), ea renunţând la turneul de la Sydney, care va avea loc săptămâna viitoare.