Simona Halep şi Sorana Cîrstea, adversare în optimi la Indian Wells

Simona Halep şi Sorana Cîrstea se vor înfrunta în optimile de finală ale turneului WTA 1.000 de la Indian Wells, după ce au reuşit să câştige meciurile disputate duminică în turul al treilea al competiţiei din Statele Unite, dotată cu premii totale de 8.584.055.

Halep (30 ani, numărul 26 WTA), campioană la Indian Wells în 2015, a dispus cu 6-3, 6-4 de tânăra jucătoare americană Cori “Coco” Gauff (17 WTA), care a împlinit duminică 18 ani.

Aceasta este a doua victorie în tot atâtea confruntări cu reprezentanta Statelor Unite pentru Simona Halep, care speră să acceadă pentru a cincea oară în cariera sa în sferturile de finală la turneul californian.

Sorana Cîrstea (31 ani, numărul 27 WTA), care a dispus la rândul ei, cu 5-7, 6-1, 6-0 de rusoaica Ana Kalinskaia (23 ani, 90 WTA), după două ore şi 22 de minute. Cîrstea a reuşit să câştige ultimele 12 ghemuri ale meciului, după ce adversara sa a avut 1-0 în setul secund.

“Ne-am antrenat recent de câteva ori, dar nu prea mult. Va fi o mare provocare pentru mine. Până la urmă e doar un alt meci. Sunt obişnuită să joc contra româncelor. Bineînţeles, va fi un meci foarte dificil, pentru că este o jucătoare grozavă”, a declarat Simona Halep, citată de site-ul WTA.

Simona Halep şi Sorana Cîrstea s-au întâlnit ultima oară în circuitul feminin în urmă cu 12 ani, în calificările turneului de la Cincinnati (SUA). Cîrstea conduce cu 2-1 în întâlnirile directe cu Halep.

Halep şi Cîrstea şi-au asigurat fiecare 94.575 de dolari şi 120 de puncte WTA, transmite Agerpres.