Simona Halep, calificare facilă în semifinalele de la Indian Wells

Simona Halep s-a calificat în semifinalele turneului Indian Wells după ce a învins-o categoric pe croata Petra Martić.

A fost un meci fără istoric, Halep jucând perfect iar adversara ei părând total ieșită din formă.

Scorul final a fost de 6-1, 6-1. Halep a avut nevoie de 53 de minute pentru a trece în penultimul act al competiției.

A fost cea de-a patra întâlnire dintre cele două, precedenta fiind în 2018, tot în sferturi la Indian Wells. Atunci românca s-a impus cu 6-4, 6-7 (5), 6-3.

În semfinală, Simona Halep va juca cu Iga Swiatek sau Madison Keys, care vor juca celălalt sfert de finală mai târziu.