Bianca Andreescu a fost eliminată în optimile de finală ale turneului de la Stuttgart, la cel de-al doilea său meci după o pauză de mai multe luni.
Andreescu a pierdut în fața Arynei Sabalenka (Belarus) cu scorul de 1-6, 6-3, 2-6.
Andreescu a avut o șansă de a reveni în meci când era condusă cu 4-2 în setul trei, dar a ratat break-ul.
Următorul turneu pentru Andreescu va fi cel de la Madrid, care se va disputa între 26 aprilie și 8 mai.
