Justin Trudeau anunță noi măsuri privind reducerea accesului la arme în Canada, inclusiv înghețarea tranzacțiilor cu pistoale

Premierul Justin Trudeau a anunțat azi un nou proiect de lege care vizează reducerea accesului la arme în Canada.

Principala măsură este înghețarea, la nivel național, a oricăror tranzacții pentru pistolete. Nu va mai fi posibil pentru canadieni să cumpere din afara țării și să introducă în Canada acest tip de arme, după cum nu va mai fi posibil nici ca ele să fie cumpărate, vândute sau transferate între canadieni.

„Am văzut prea bine costul tragic pe care îl are violența cu armele în comunitățile noastre din întreaga țară. Astăzi, propunem unele dintre cele mai puternice măsuri din istoria Canadei pentru a ține armele departe de comunitățile noastre și pentru a construi un viitor mai sigur pentru toată lumea”, a declarat premierul Justin Trudeau.

„Politicieni sunt mereu acolo [după un incident armat cu victime n.red.] pentru a consola ‒ și este important să facem acest lucru ‒, dar este și datoria noastră morală să fim acolo pentru a acționa”, a mai spus el.

Alte măsuri anunțate azi

  • Combaterea contrabandei și a traficului de arme prin creșterea pedepselor penale, oferirea de mai multe puteri forțelor de ordine pentru a investiga infracțiunile cu arme de foc, combinate cu o consolidare a măsurilor de securitate la frontieră.
  • Pedepsele pentru actele criminale comise cu arme vor crește până la un maximum de 14 ani de închisoare, față de 10 în prezent.
  • Retragerea licențelor de arme de foc celor implicați în acte de violență domestică sau hărțuire criminală.
  • Abordarea violenței conjugale, a violenței bazate pe gen și a autovătămării care implică arme de foc prin crearea unui cadru legislativ care va permite instanțelor de judecată să ceară ca indivizii considerați un pericol pentru ei înșiși sau pentru alții să-și predea armele de foc către forțele de ordine, protejând în același timp siguranța persoanei care cere acest lucru, inclusiv prin protejarea identității acesteia.

În plus, guvernul Canadei va solicita modificarea permanentă a încărcătoarelor pentru armele de umăr, astfel încât să nu poată conține niciodată mai mult de cinci cartușe și va interzice vânzarea și transferul încărcătoarelor de mare capacitate, sub incidența Codului Penal.

„Ne-am luat angajamentul față de canadieni de a combate violența cu arme. Legislația pe care am introdus-o astăzi face parte din strategia noastră cuprinzătoare de a promova legi sigure și responsabile privind armele (…). Această legislație va ajuta la reducerea violenței cu arme și la menținerea canadienilor în siguranță”, a declarat Marco Mendicino, ministrul Securității Publice.

Noile măsuri legislative ar urma să intre în vigoare în toamna acestui an.

Pachetul legislativ anunțat azi vine după decizia premierului Trudeau, din 2020, de interzicere a peste 1.500 de modele și variante de arme de foc de asalt. Un program național de răscumpărare a acestor arme va oferi o compensație echitabilă celor care le dețin.

Viorel Anghel
Viorel Anghel
Viorel Anghel, absolvent de Filo­sofie, a început să lucreze în pre­să în 1995, la ziarul Ulti­ma oră şi la agenţiile de pre­să Infomedia şi AR Press (Ro­mânia Liberă). A fondat şi condus, din 1999, mediaTRUST România, una dintre cele mai importante firme de monitorizare a presei din ţară. În Canada, din 2004. Pasionat de webdesign şi ascultător de muzică "made in Canada".

Ultimele articole

Articole similare