F1. Verstappen se impune în Marele Premiu al Canadei

Pilotul olandez Max Verstappen (Red Bull) a câştigat în premieră Marele Premiu al Canadei, duminică la Montreal, consolidându-şi poziţia de lider al Campionatului Mondial de Formula 1.

Verstappen (24 ani), deţinătorul titlului mondial, a obţinut astfel a şasea sa victorie în primele nouă etape ale sezonului 2022, după ce a luat startul din pole position în cursa desfăşurată pe Circuitul Gilles Villeneuve (4,361 km).

“Mad Max” a fost cronometrat pe 305,270 km (70 de tururi de pistă) în 1h 36 min 31 sec 757/1000, reuşind să-l devanseze cu 0,993 sec pe spaniolul Carlos Sainz Jr (Ferrari), ocupantul locului secund, în timp ce pe poziţia a treia s-a clasat septuplul campion mondial britanic Lewis Hamilton (Mercedes), la 7 sec.

În urma acestui succes, al 26-lea din cariera sa, Verstappen s-a distanţat la 46 de puncte în clasamentul general de mexicanul Sergio Perez, coechipierul său de la Red Bull, care a abandonat în Canada din cauza unei probleme la cutia de viteze, şi la 49 de puncte de monegascul Charles Leclerc (Ferrari), clasat pe poziţia a cincea în cursa de duminică.

Leclerc, unul dintre candidaţii la titlul mondial, a fost nevoit să plece de pe ultima linie a grilei de start, din cauza unei penalităţi pentru schimbarea motorului peste limita autorizată pe parcursul unui sezon (3).

Următoarea etapă a Mondialului de Formula 1, Marele Premiu al Marii Britanii, se va disputa pe 3 iulie la Silverstone, transmite Agerpres.