Halep, Bara, Ana Bogdan și Buzărnescu calificate în turul doi de la Wimbledon

Simona Halep şi Irina Bara s-au calificat în runda a doua a turneului de Mare Şlem de la Wimbledon după victorii obţinute marţi în două seturi.

Halep (30 ani, 18 WTA), care este la prima sa participare la All England Club după titlul cucerit în 2019, a dispus de Karolina Muchova (Cehia) cu 6-3, 6-2, după 65 de minute.

Halep, care în 2021 nu a participat la Wimbledon, fiind accidentată (ediţia din 2020 a fost anulată), a bifat astfel a opta victorie consecutivă în Grand Slam-ul pe iarbă, în faţa unei adversare care a atins sferturile de finală al ultimele două ediţii.

Halep a dominat jocul şi a condus aproape permanent, cu excepţia începutului de meci, în care Muchova (25 ani, 81 WTA) a avut 1-0. Simona a reuşit apoi trei ghemuri consecutive şi a închis setul cu un al doilea break (6-3).

Halep a fost şi mai autoritară în actul secund, reuşind alte două break-uri, care i-au adus victoria cu 6-2.

Irina Bara (27 ani, 122 WTA) a obţinut victoria, 6-2, 6-4 cu jucătoarea franceză Chloe Paquet (27 ani, 106 WTA), la primul său meci pe tabloul principal la Wimbledon.

Bara s-a impus într-o oră şi 19 minute.

Ana Bogdan s-a calificat, marţi, în runda a doua a turneului de Mare Şlem de la Wimbledon, după ce a învins-o pe ucraineanca Daiana Iastremska în două seturi, cu 6-2, 6-2.

Ana Bogdan (29 ani, 111 WTA) a obţinut victoria în doar 61 de minute, fiind pentru a doua oară prezentă în turul secund la All England Club, după ediţia din 2017.

Mihaela Buzărnescu s-a calificat în runda a doua a turneului de Mare Şlem de la Wimbledon, marţi, după ce a trecut de germanca Nastasja Schunk cu 6-4, 6-2.

Buzărnescu (34 ani, 127 WTA), care anul trecut a pierdut în primul tur la Londra, a obţinut victoria după o oră şi 16 minute.

Elena Gabriela Ruse a fost învinsă greu de tânăra jucătoare americană Coco Gauff, a 11-a favorită, cu 2-6, 6-3, 7-5, marţi, în prima rundă a turneului de Mare Şlem de la Wimbledon.

Ruse (24 ani, 54 WTA) s-a înclinat după două ore şi 29 de minute în faţa numărului 12 mondial, transmite Agerpres.