Felix Auger-Aliassime și Kyrgios, eliminați de la OBN Montreal

Omnium Banque Nationale de la Montreal a pierdut azi doi dintre favoriții publicului, inclusiv pe canadianul Felix Auger-Aliassime.

În primul sfert de finală al zilei, australianul Nick Kyrgios și polonezul Hubert Hurkacz au jucat de la egal la egal primele două seturi.

Felix Auger-Aliassime

Polonezul s-a impus în primul cu 7-6, australianul în cel de-al doilea cu același scor.

În setul al treilea, Kyrgios s-a șters complet din joc și Hurkacz s-a impus ușor cu 6-1.

„Nu sunt o mașinărie, sunt un om”, a spus Kyrgios după meci. „Mă dureau genunchii, spatele, abdomenul. Am încercat să continui să mă mișc, dar m-am înțepenit”, a mai zis el.

Sfert de finală dezamăgitor pentru Felix Auger-Aliassime

După calificarea ușoară în sferturile de finală ale competiției, quebechezul Felix Auger-Aliassime avea așteptari mari de la meciul de azi.

„O performanță de care sunt foarte mândru. Dar încă nu s-a terminat. Vom continua. Cred că acest stadion îmi aduce noroc”, spunea el după meciul de ieri seară.

Lumea se aștepta la un meci greu contra norvegianului Casper Rudd, al patrulea favorit al competiție, dar dominația acestuia a fost totală.

Auger-Aliassime a părut afectat de miza meciului și a jucat șters, față de prestația oferită în meciurile anterioare.

Rudd s-a impus în două seturi, cu 6-1, 6-2, și îl va întâlni în semifinale pe polonezul Hubert Hurkacz.