Mondialele de gimnastică. Record pentru SUA, Canada pe locul trei

Echipa feminină a Statelor Unite a cucerit medaliile de aur, marţi, la Campionatele Mondiale de gimnastică artistică de la Liverpool, deşi nu a avut-o în rândurile sale pe vedeta Simone Biles.

Americancele au câştigat al şaselea titlu mondial consecutiv, stabilind un record.

Condusă de campioana olimpică la individual compus, Jade Carey, echipa SUA (Leanne Wong, Shilese Jones, Jade Carey, Jordan Chiles, Skye Blakely) a totalizat 166,564 de puncte, fiind urmată în clasamentul final de Marea Britanie (Georgia-Mae Fenton, gemenele Jessica Gadirova şi Jennifer Gadirova, Alice Kinsella, Ondine Achampong), 163,363 puncte, în timp ce pe locul al treilea s-a clasat, surprinzător, Canada (Elsabeth Black, Emma Spence, Sydney Turner, Laurie Denommee, Denelle Pedrick), cu 160,563 puncte.

Cele trei echipe de pe podium şi-au asigurat şi calificarea la Jocurile Olimpice de la Paris, din 2024, transmite Agerpres.

Echipa Statelor Unite domină concursul feminin de şase ediţii la Mondiale, depăşind performanţa echipei României, care a avut cinci titluri consecutive între 1994 şi 2001. La Mondialele de la Liverpool, România nu a putut alinia o echipă, participând cu doar două gimnaste, Ana Maria Bărbosu şi Andreea Preda.