CM 2022: Argentina a învins Australia (2-1) şi s-a calificat în sferturi

Selecţionata Argentinei s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Mondiale de fotbal din Qatar, după ce a învins echipa Australiei cu scorul de 2-1 (1-0), sâmbătă seara, pe Ahmad Bin Ali Stadium din Ar-Rayyan.

Selecţionata Albiceleste a câştigat meritat, prin golurile marcate de Lionel Messi (35) şi Julian Alvarez (57), dar Australia a luptat până la final, după ce a redus din diferenţă prin autogolul lui Enzo Fernandez (77).

Echipa de la antipozi, superioară din punct de vedere fizic, a pus multe probleme dublei campioane mondiale (1978, 1986), dar în cele din urmă echipa lui Scaloni, impulsionată de Leo Messi, s-a impus.

Prima repriză a fost una cu sud-americanii în control, însă fără ocazii de gol la vreuna din porţi.

Singura a fost în min. 35, când Mac Allister i-a pasat în careu lui Otamendi, acesta i-a aşezat mingea lui Messi şi căpitanul echipei Argentinei a înscris cu un şut la colţul lung, golul cu numărul 789 din carieră, la meciul 1000.

Messi a devenit cu acest prilej cel mai vârstnic jucător care marchează pentru Argentina în fazele eliminatorii ale Cupei Mondiale, la 35 de ani şi 162 de zile.

Argentina a fost mai bună şi după pauză, când Scaloni a schimbat sistemul, trecut la cel cu trei fundaşi.

Messi (50) a şutat de la 18 metri, dezechilibrat, iar portarul a reuşit să reţină.

În min. 57, argentinienii au făcut presing la portar, Ryan l-a evitat pe De Paul, dar Alvarez i-a furat mingea şi a înscris.

Campioana en titre a Americii de Sud a mai avut câteva şanse de a tranşa situaţia, dar Alvarez nu a ajuns la centrarea trimisă în faţa porţii de Acuna (66), Messi a fost imprecis câteva secunde mai târziu, fiind imitat şi de Tagliafico (75).

Socceroos a redus din diferenţă cu şansă şi finalul meciului a devenit unui încins: Goodwin a prins un şut din afara careului (77), care nu se ducea pe spaţiul porţii, dar Enzo Fernandez a avut o intervenţie nefericită şi Emiliano Martinez nu a mai avut ce face.

Echipa antrenată de Graham Arnold a fost aproape de egalare (81), după o cursă incredibilă a fundaşului stânga Behich, dar Lisandro Martinez a avut o intervenţie salvatoare la 7 metri de poartă, transmite Agerpres.

Profitând de o apărare mai rarefiată, argentinienii au avut câteva şanse de a închide conturile, dar Lautaro Martinez a fost dezamăgitor în trei rânduri (89, 90+3, 90+5), iar Messi a tras pe lângă vinclu (90+3).

De partea cealaltă, Hrustic (jucător cu mamă româncă şi tată bosniac) a avut un şut peste poartă de la 18 metri (81), iar tânărul Kuol a avut egalarea în vârful bocancului (90+7), dar Emilio Martinez a fost providenţial.

Argentina a jucat de nouă ori în optimile de finală ale Cupei Mondiale de la introducerea formatului actual şi nu a pierdut decât de două ori, în 1994, în faţa României, şi în urmă cu patru ani, în faţa Franţei, care apoi a câştigat trofeul.

Messi a marcat sâmbătă primul său gol în fazele eliminatorii ale Cupei Mondiale şi al nouălea în cinci turnee finale ale competiţiei.

Australia mai jucat doar o dată în optimile Cupei Mondiale, în 2006, când a pierdut în faţa Italiei.

În sferturile de finală, Argentina va întâlni Olanda, pe 9 decembrie (Lusail Stadium – Al Daayen, 21:00).