Indian Wells. Emma Răducanu și Felix Auger, în optimi. Andreescu și Fernandez, eliminate

Emma Răducanu s-a calificat în optimile de finală ale turneului WTA 1.000 de la Indian Wells (California), după ce a învins-o în trei seturi, 6-1, 2-6, 6-4, pe brazilianca Beatriz Haddad Maia, cap de serie numărul 13, într-o partidă disputată luni.

Răducanu (20 de ani), câştigătoarea US Open în 2021, ocupă în prezent locul 77 în clasamentul WTA, după un sezon 2022 perturbat de problemele medicale.

Embed from Getty Images

Ea a obţinut luni a patra victorie în ultimele cinci meciuri, ultimul său eşec fiind înregistrat în luna ianuarie, la Australian Open, în faţa americancei Coco Gauff.

Bianca Andreescu eliminată de Swiatek

Emma Răducanu va avea o misiune extrem de dificilă în turul următor la Indian Wells, urmând să o înfrunte pe poloneza Iga Swiatek, numărul unu mondial şi deţinătoarea trofeului, care a dispus cu 6-3, 7-6 (7/1) de jucătoarea canadiană de origine română Bianca Andreescu.

Duelul dintre cele două campioane de la US Open (Andreescu în 2019 şi Swiatek în 2022) a fost tranşat de poloneză în două ore şi opt minute de joc.

Swiatek, singura jucătoare care a câştigat toate meciurile în două seturi de la debutul acestui sezon, speră să-şi apere titlul la Indian Wells şi să calce altfel pe urmele legendarei Martina Navratilova, campioană două ediţii la rând în deşertul californian (1990 şi 1991).

Felix Auger-Aliassime merge mai departe

Felix Auger-Aliassime a înfruntat o rezistență acerbă din partea argentianului Francisco Cerundolo, în special la începutul și sfârșitul meciului. Dar, în cele din urmă, canadianul a reușit să mențină presiunea asupra adversarului său pentru a obține victoria cu 7-5, 6-4.

Pe tablourile de simplu, Aliassime este singurul canadian rămas în cursă.

Leylah Annie Fernandez, eliminată de Garcia

Leylah Annie Fernandez a oferit o luptă strânsă cu franțuzoaica Caroline Garcia, care s-a impus în trei seturi.

După ce a pierdut primul set cu 4-6, Fernandez a luptat din răsputeri în setul doi pentru a rămâne în meci și s-a impus în tiebreak (5) pentru a luat setul cu 7-6. În setul trei însă, dominația lui Garcia a fost totală, aceasta câștigând cu 6-1.