Carlos Alcaraz, în semifinale după ce l-a învins pe Felix Auger-Aliassime

Spaniolul Carlos Alcaraz şi italianul Jannik Sinner s-au calificat, joi, în semifinalele turneului de tenis ATP Masters 1.000 de la Indian Wells (California), dotat cu premii totale de 8,8 milioane de dolari.

Embed from Getty Images

Alcaraz (19 ani), numărul doi mondial, a trecut în sferturi de canadianul Felix Auger-Aliassime, cap de serie numărul 8, cu 6-4, 6-4, aceasta fiind a treia victorie a ibericului în tot atâtea confruntări cu nord-americanul.

În penultimul act în California, Alcaraz îl va înfrunta pe Jannik Sinner (21 ani), cap de serie numărul 11, victorios în sferturi în faţa americanului Taylor Fritz, al patrulea favorit, cu 6-4, 4-6, 6-4. Fritz, care l-a învins pe Sinner în optimi în urmă cu doi ani la Indian Wells, era deţinătorul titlului.

Meciul dintre Alcaraz şi Sinner reprezintă un nou duel al tinerei generaţii de jucători, fiind memorabilă partida celor doi în sferturi la US Open, anul trecut, câştigată de spaniol după 5 ore şi 15 minute. Cei doi şi-au împărţit victoriile în meciurile directe, fiecare având câte două.

Alcaraz poate reveni pe primul loc în clasamentul ATP dacă va cuceri titlul la Indian Wells.

În cealaltă semifinală, rusul Daniil Medvedev îl va înfrunta pe americanul Frances Tiafoe.