Bianca Andreescu trece de Emma Răducanu la Miami. Fernandez și ea în turul doi

Bianca Andreescu a învins-o pe Emma Răducanu în primul tur al turneului de la Miami, într-un meci al jucătoarelor cu origini românești.

Andreescu s-a impus după trei seturi: 6-3, 3-6, 6-2.

Embed from Getty Images

Ambele jucătoare au comis multe erori neprovocate, dar Andreescu a făcut doar 34 față de 40 pentru Răducanu. Raducanu a avut mai multe ocazii de a câștiga pe serviciul adversarei, 12, dar a reușit acest lucru doar o singură dată, în timp ce Andreescu a reușit să câștige trei din cele 11 ocazii de break.

În următorul meci, Andreescu va da peste o altă adversară de calibru: Maria Sakkari, a șaptea favorită a turneului.

Fernandez continuă

Într-un alt meci disputat azi, Leylah Fernandez  a învins-o pe Lesia Tsurenko cu 6-4, 6-3.

Fernandez a început lent și prost meciul și a fost condusă în primul set cu 0-4. Ea a revenit spectaculos în joc câștigând următoarele 6 game-uri și setul.

Tenisul feminin canadian are la Miami patru jucătoare în turul doi, Rebecca Marino și Katherine Sebov fiind și ele calificate.