Sergio Perez a câştigat Marele Premiu de Formula 1 al Azerbaidjanului

Pilotul mexican Sergio Perez a câştigat Marele Premiu de Formula 1 al Azerbaidjanului, desfăşurat duminică pe circuitul stradal de la Baku, reuşind să-l devanseze pe coechipierul său de la Red Bull, olandezul Max Verstappen, campionul mondial en titre, care a ocupat locul secund.

Monegascul Charles Leclerc, plecat din pole position pentru al treilea an consecutiv în cursa de la Baku, s-a clasat în final pe locul al treilea, oferind scuderiei Ferrari primul podium de la debutul acestui sezon.

În vârstă de 33 de ani, Sergio Perez a obţinut cu această ocazie al doilea său succes în Azerbaidjan, după cel înregistrat în 2021, şi al şaselea din cariera sa în Campionatul Mondial de Formula 1.

Max Verstappen rămâne lider al clasamentului general al piloţilor după această cursă, cu un avans de opt puncte faţă de Sergio Perez, ambii având câte două victorii în 2023, scrie Agerpres.

Următoarea etapă a Campionatului Mondial de Formula 1 va avea loc pe 7 mai la Miami (Statele Unite).