Canada şi SUA se vor înfrunta în sferturile de finală la Gold Cup, la fotbal

Selecţionatele Canadei şi Statelor Unite, participante la Cupa Mondială 2022 din Qatar, vor fi adversare în sferturile de finală ale Gold Cup, campionatul rezervat echipelor naţionale de fotbal din zona CONCACAF (America de Nord, America Centrală şi Caraibe), pe care îl găzduiesc împreună.

Echipa Statelor Unite, deţinătoarea trofeului, a ocupat prima poziţie în Grupa A, cu 2 victorii şi o remiză, în timp ce Canada s-a clasat pe locul secund în Grupa D, fiind la un pas să rateze calificarea în faza următoare a competiţiei.

Marţi, canadienii au obţinut prima lor victorie la Gold Gup 2023, reuşind să se impună cu scorul de 4-2 în faţa formaţiei Cubei.

Graţie acestui succes, reprezentanţii “frunzei de arţar” au încheiat grupa cu un avans de un singur punct faţă de naţionala Guadelupa, învinsă la limită de Guatemala (2-3). Anterior, canadienii au remizat cu Guadelupa (2-2) şi Guatemala (0-0).

În grupa C, selecţionata Costa Rica, o altă participantă la CM 2022, a acces în sferturi după un meci cu zece goluri câştigat în faţa formaţiei statului Martinica |(scor 6-4), pe care a depăşit-o cu un punct în clasamentul final. În celălalt meci din această grupă, liderul Panama a remizat cu El Salvador (0-0).

În sferturile de finală s-a calificat şi echipa Qatarului (locul 2 în Grupa B), care participă la Gold Cup în calitate de invitată, menționează Agerpres.

Jamaica – Saint Kitts and Nevis 5-0

Clasament final: 1. SUA 7 puncte, 2. Jamaica 7 puncte, 3. Trinidad-Tobago 3 puncte, 4. Saint Kitts and Nevis 0 puncte.

Qatar – Mexic 1-0

Clasament final: 1. Mexic 6 puncte, 2. Qatar 4 puncte (golaveraj 0), 3. Honduras 4 puncte (golaveraj -3). 4. Haiti 3 puncte.

Panama – El Salvador 0-0

Clasament final: 1. Panama 7 puncte, 2. Costa Rica 4 puncte, 3. Martinica 3 puncte, 4. El Salvador 2 puncte.

Canada – Cuba 4-2

Clasament final: 1. Guatemala 7 puncte, 2. Canada 5 puncte, 3. Guadelupa 4 puncte, 4. Cuba 0 puncte.

Echipele clasate pe primele două locuri în fiecare grupă s-au calificat în sferturile de finală.