În sfârșit, o victorie pentru Felix Auger-Aliassime

Tenismanul canadian Felix Auger-Aliassime s-a calificat în turul secund al turneului ATP Masters 1.000 de la Cincinnati (SUA), dotat cu premii totale de 6,6 milioane de dolari, învingându-l în trei seturi, 4-6, 6-2, 6-3, pe italianul Matteo Berrettini, într-o partidă disputată luni.

Auger-Aliassime, cap de serie numărul 12, venea după o serie de cinci meciuri fără victorie. El s-a impus după 2 ore şi 45 de minute de joc în faţa lui Berrettini, iar în turul următor îl va avea ca adversar pe francezul Adrian Mannarino, care a câştigat duminică duelul cu compatriotul său Richard Gasquet (6-4, 6-3), scrie Agerpres.

Programul de luni al turneului de la Cincinnati a fost perturbat de ploaie, mai multe meciuri fiind întrerupte din această cauză, precum cel al deţinătorului trofeului, croatul Borna Coric, împotriva americanului Sebastian Korda, oprit în setul secund, la scorul de 7-6 (7/5), 4-3 în faţa jucătorului european.