Canada și Italia, victorii în meciurile de debut de la Billie Jean King Cup

Italia şi Canada au obţinut victorii, miercuri, în primele lor meciuri de la turneul final al competiţiei feminine de tenis pe echipe Billie Jean King Cup, găzduit de Sevilla.

În Grupa C, Canada a dispus de Spania cu 3-0.

Marina Stakusic (numărul 258 mondial) a reuşit să câştige duelul cu o adversară mult mai bine clasată, Rebeka Masarova (65 WTA), cu un sec 6-3, 6-1. Apoi, Leylah Fernandez (35 WTA) a reuşit să aducă victoria la capătul unui meci disputat cu Sara Sorribes Tormo (50 WTA), pe care a depăşit-o cu 7-6 (10-8), 7-6 (9-7).

La dublu, Eugenie Bouchard şi Gabriela Dabrowski s-au impus cu 6-3, 7-5 în faţa perechii Rebeka Masarova/Sara Sorribes Tormo.

Italia a întrecut Franţa cu 2-1 în Grupa D, din care mai face parte şi Germania.

Alize Cornet (118 WTA) a fost întrecută în primul meci de simplu de Martina Trevisan (43 WTA) cu 2-6, 6-2, 6-2. Caroline Garcia (numărul 20 mondial) a fost învinsă în trei seturi de Jasmine Paolini (30 WTA), cu 7-6 (8/6), 5-7, 6-4. Garcia a ratat patru mingi de set în primul act, iar în setul decisiv a condus cu 4-2, transmite Agerpres.

Punctul de onoare al Franţei a fost obţinut la dublu de perechea Caroline Garcia/Kristina Mladenovic, după 5-7, 6-2, 10-6 cu cuplul Martina Trevisan/Elisabetta Cocciaretto.