Miercuri, 7 august a fost o zi proastă pentru jucătorii canadieni prezenți la Omnium Banque Nationale, la Montreal.
Primul care a fost eliminat a fost Denis Shapovalov, învins de americanul Brandon Nakashima, în două seturi: 6-4, 7-5.
„Cred că am pus prea multă presiune pe mine. Sunt foarte strict cu mine, mai ales când joc aici. Este un turneu în care îmi doresc absolut să joc bine și să ajung departe. E frustrant să pierd un astfel de meci când simțeam că am șanse”, a declarat Shapovalov după meci.
Canadianul crede că adversarul său s-a impus pentru că el a jucat prost două game-uri și i-a oferit americanului șansă să preia ostilitățile.
„Acest turneu înseamnă foarte mult pentru mine. Este, fără îndoială, cel mai important al anului. Deci nu este ușor. Sunt foarte strict cu mine în privința nivelului meu de joc când vin să joc aici”, a mai spus Shapovalov.
Felix-Auger Aliassime iese și el în primul tur
Celalalt jucător vedetă canadian, Felix-Auger Aliassime a fost eliminat, surprinzător și el, de către italianul Flavio Cobolli, cu 6-3, 6-2.
„Știam că va fi complicat. A trebuit să ne adaptăm noilor condiții și s-a întâmplat ceea ce s-a întâmplat. Trebuie să merg mai departe. O să mă odihnesc puțin, să reiau antrenamentul și să mă pregătesc pentru ce urmează”, a spus Aliassime după meci.
„Am servit prost (…) probabil este meciul cu cel mai slab serviciu din acest an, cu duble greșeli etc. A fost o seară foarte proastă (…) nu m-am putut controla, nu-mi găseam ritmul, nu puteam fi precis”, a mai spsu Felix-Auger.
Mai devreme, Vasek Pospisil a abandonat în disputa cu Sebastian Korda, la 2-1 pentru american în primul set.
Niciun canadian nu mai este pe tabloul de simplu, o lovitură pentru spectatori și organizatori care sperau că jucătorii locali vor avansa în fazele superioare ale competiției.
Foto deschidere: Pascal Ratthe, Tennis Canada
