Consulul general Magda Botez pe picior de plecare

Ultimele informatii neoficiale din comunitatea noastra spun ca Magda Botez, Consulul General al Romaniei la Montréal, a primit recent de la Bucuresti decizia de demitere incepand cu data de 15 martie. Ar fi a doua decizie de schimbare din functie a dnei Botez, dupa cea din august 2004, contramandata atunci de Guvernul Romaniei, ca urmare a interventiei unui grup de persoane din comunitate, dar mai ales in perspectiva vizitei presedintelui Iliescu la Montréal, cu prilejul inaugurarii Pietii Romaniei.
In fata iminentei plecari de la post a doamnei Botez, acelasi grup de fruntasi comunitari se da din nou de ceasul mortii pentru a salva scaunul doamnei consul. Publicam mai jos textul integral al unei scrisori semnate de preotul greco-catolic Radu Roscanu, prin care acesta incearca sa influenteze decizia Bucurestiului. Scrisoarea i-a fost inmanata lui Basescu la Washington, unde preotul s-a dus sa-l intalneasca pe presedintele Romaniei.
Intrebarea care se pune este de ce un preot – al carui loc este in fata altarului, slujindu-l pe Dumnezeu – se implica, printr-o scrisoare mincinoasa, s-o apere pe doamna Botez? Care este miza? Ce a facut Magda Botez atat de extraordinar in scurtul sau mandat la Montréal incat sa merite o aparare atat de indarjita?
Cu un tupeu demn de cauze mai bune, parintele Roscanu ii sugereaza lui Traian Basescu ca romanii din Montréal l-au votat intr-o proportie covarsitoare gratie «avantatei chemari» a doamnei Botez. (!?!) In realitate, cei mai multi dintre intelectualii «subtiri», care ne reprezinta pe unde nici nu te gandesti, nici macar nu au fost la vot. Mai mult, intr-o discutie purtata chiar inaintea plecarii la Washington, preotul Roscanu ii spunea cuiva ca presedintele Basescu este «un comunist oligarh care apara interesele coruptilor din Romania» si ca el nu a fost la vot «fiindca nu putea sa voteze un aseme-nea personaj». O zi mai tarziu, acelasi preot «facea coada» la Basescu pentru a-i cere s-o tina in post pe «diplomata» Botez.
Greu de crezut sa fi functionat vreodata Consulatul roman de la Montréal mai prost decat sub mandatul Magdei Botez. Cu un singur consul administrativ la o comunitate de 40 de mii de suflete (si acesta adus de la Ottawa, in regim de urgenta, dupa ce doamna Botez l-a bagat in spital pe cel dinainte), cu un consul general care se ocupa mai mult de sindrofiile comunitatii decat de treburile Consulatului, cu o tehnica in dotare arhaica si precara, serviciile consulare oferite publicului lasa foarte mult de dorit. Astazi se asteapta ore intregi pentru o simpla procura sau pana la sase luni pentru a preschimba un pasaport. Cu toate acestea, din punctul de vedere al preotului Roscanu, «Consulatul general al Romaniei din Montréal functioneaza foarte bine…»
Mi-e destul de indiferent daca doamna Botez pleaca acasa acum sau peste un an. Inversunarea cu care unii se arunca in apararea domniei sale ma pune insa pe ganduri. La urma urmei, decizia de schimbare a consulului general a venit de la Bucuresti si nu cred ca s-a facut in urma interventiei cuiva de aici. A fost o decizie administrativa bazata, probabil, pe rezultatele proaste ale doamnei Botez si luata, mai ales, in urma numeroaselor gafe facute de domnia sa. Ma intreb asadar ce treaba are preotul Roscanu cu postul de consul general de la Montréal?
De ani buni, asist la acest spectacol trist, in care o seama de romani calaresc comunitatea, spunandu-i ca o reprezinta. In realitate, ei nu fac decat sa se reprezinte pe ei, cu interesele lor, adesea meschine: o pupatura prezidentiala, o decoratie agatata in piept, o mica subventie pentru nu stiu ce proiect «comunitar» etc.
Nu stiu daca pana acum ministrul roman de Externe a avut motive intemeiate de chemare acasa a doamnei Botez. Acum insa, motivele sunt scrise negru pe alb in scrisoarea preotului Roscanu: «Candidatul Basescu nu beneficia la noi de suficienta incredere pentru a fi ales. Aproape nimeni de aici nu auzise de el, putini ar fi pus pariu pe cursa lui spre domnie. Noi, cei de aici, ne-am fi abtinut sa votam. A intervenit insa puternica si avantata chemare la actiune a Doamnei Dr. Magda Botez in favoarea Domniilor voastre.»
Rolul unui diplomat aflat in misiune este acela de a reprezenta interesele politice si economice ale unei tari, si nu de a face campanie electorala in favoarea unuia sau altuia dintre candidati. Deci, chiar daca afirmatiile citate mai sus ar fi fost altceva decat minciuni sfruntate, tocmai actiunile invocate ar fi constituit un motiv suficient pentru incheierea carierei diplomatice a Magdei Botez.

Excelente,
Permiteti-mi sa va aduc la cunostinta urmatoarele:
Consulatul general al Romaniei din Montréal functioneaza foarte bine pentru ca exista aici o comunitate de Romani din ce in ce mai numeroasa. Aceasta comunitate de Romani si-a investit sperantele in echipa care a devenit guvernul Domniilor voastre: numarul votantilor care la ultimele alegeri au incredintat voturile lor candidatului Basescu a fost de 97% – cel mai mare procent obtinut pe continent. Dar sa stiti, Domnilor, ca Romanii din Montréal, cei aflati in aceasta tara, nu sunt la adapost de fragilizarea actuala a constiintelor care e proprie tuturor Romanilor dupa perioada de cincizeci de ani de dominatie a oligarhiei comuniste. Stiti si Domniile-voastre, desigur, cat de usor pot fi manipulate constiintele prabusite prin dezertificarea culturala, ocultarea istorica si manipularea mediatica indelung practicate. Candidatul Basescu nu beneficia la noi de suficienta incredere pentru a fi ales. Aproape nimeni de aici nu auzise de el, putini ar fi pus pariu pe cursa lui spre domnie. Noi cei de aici ne-am fi abtinut sa votam. A intervenit insa puternica si avantata chemare la actiune a Doamnei Dr. Magda Botez in favoarea Domniilor voastre. Prezenta dansei fusese unanim acceptata intre noi caci dansa nu facea parte – in mod evident – din galeria trista a soliilor lansate in lume de nomenclatura aflata la putere. Si apoi, prin faptul ca ne intelege si o intelegem fiind cetateana lumii noastre nord-americane, fluenta in limbile oficiale canadiene, bine inscrisa in paradigma intelectuala proprie noua; prin faptul ca este o pasionata pentru domeniul cultural, religios si istoric, esentiale pentru noi si deasemenea esentiale in viziunea dansei; prin felul original, direct, plin de tact diplomatic in multiplicarea inteligenta si intensiva a contactelor intre factori aflati din trecute vremuri in statornica si neclintita opozitie de transee, a izbutit sa ne adune pe toti, prin multiple realizari intr-un termen scurt; ne-a convins pe foarte multi sa dam – pentru odata – sufragiile noastre candidatului Basescu, actualmente Presedinte al Romaniei. Asa se explica procentul de 97% de sufragii pentru noua echipa, obtinut la Montréal. Un adevarat record. Calitatile personale ale Doamnei Dr. Magda Botez pe care noi le-am constatat, au devenit temelia atasamentului nostru pentru misiunea dansei de Consul gene-ral al Romaniei la Montréal. Astfel, rezum printre altele: talentul de comunicatoare incercata, capacitatea de intelegere a fenomenologiei si mediului nostru de viata, leadershipul si marea ei competenta diplomatica, intelepciunea de a ne asculta pe fiecare si capacitatea de a ne intelege ne da tuturor insufletirea mobilizatoare de care avem nevoie. Performantele ei sunt valoroase caci sunt premiere in peisajul diasporei (a reusit faptul primordial sa-i uneasca pe Romanii de toate confesiunile in mari actiuni cum sunt: sarbatoarea inaugurarii Pietei Romaniei din Montréal, aniversarea prezentei romanesti in Canada si Montréal, insufletirea tuturor pentru manifestari si ceremonii importante de sprijinire a intrarii Romaniei in Uniunea Europeana, inspirarea si sustinerea organizarii de manifestari comunitare culturale, religioase, artistice, sociale. Domnilor, nu ne-o luati pe Doamna Consul general Dr. Magda Botez! Lasati-ne-o sa-si duca la bun sfarsit programele ambitioase care ne implica pe toti! Respectati legea continuitatii si primatul curajului, competentei si dialogului in drumuirea istorica pe care il parcurgem cu totii datorita ei.
«Cand istoria dispare din peisaj, orizontul viitorului se intuneca. Nu se pot zidi lucruri noi si durabile daca stergi urmele drumurilor parcurse». (Jacques Grand’ Maison). Tocmai acest lucru de neingaduit e pe cale sa se produca aici la Montréal si de aceea suntem, odata in plus, cuprinsi de neincredere. Fiti incredintati, ca, in situatia cand noi, cei de aici, ne-am convinge ca, printr-o strategie mioapa, actuala administratie ar incerca sa stearga prin rechemarea Doamnei Doctor Magda Botez urmele drumurilor parcurse de noi si legaturile noastre regasite prin dansa cu identitatea si cu traditia noastra, vom sti sa retragem in viitor si sprijinul si solidaritatea cu o echipa care va fi vadit neintelegere pentru dorinta noastra legitima de continuitate si de demna recunoastere a eforturilor exceptionale ale unei mari Romance, eforturi aflate in curs de desfasurare si neterminate. Daca realizarile de exceptie ale Doamnei Dr. Magda Botez pe planul regasirii omeniei noastre, a practicii dialogului in cunoasterea culturii si civilizatiei noastre au fost poate slab puse in evidenta in noul edificiu post-electoral, sa stiti ca ele sunt apreciate de noi, de autoritatile canadiene si quebecheze si de alte institutii, la toate nivelele. Astfel in luna aprilie, Exarhatul nostru va decerna Doamnei Dr. Magda Botez Ordinul Sfantul Ion Gura-de-Aur (medalie si diploma), act liturgic de recunostinta a Bisericii noastre pentru eforturile Domniei Sale de punere impreuna a Bisericilor romanesti, si de promovare a culturii, dialogului si legaturilor dintre diferitele franje ale diasporei romanesti. Iar in luna august, Doamna Dr. Magda Botez va fi promovata in Ordinul Patriarhal al Sfintei Cruci a Ierusalimului, al carui Mare Maestru este Prea Fericitul Patriarh Gregorios III, al Antiohiei, Alexandriei si Ierusalimului, Ordin cavaleresc avand ca scop protejarea crestinatatii in lume.
In speranta ca glasurile noastre vor gasi ecou in constiintele Domniilor-voastre, raman al Domniilor Voastre
Prea Cucernic Domn Radu Roscanu, CIC OPSCI, ing. Exarh.
Fost vicepresedinte al Comitetului Coordonator al Uniunii mondiale a Romanilor Liberi.
Fost presedinte al Uniunii Mondiale a Romanilor Liberi – Canada
Presedinte al Misiunii de ajutor pentru Bisericile crestine, paroh al parohiilor Sfanta Schimbare la Fata si al Comunitatii Sfantul Vasile cel Mare, editor al buletinelor Entraide fraternelle des Eglises, Brotherly help to the Churches, www.entraidefraternelle.com, consilier al Ministerului Educatiei Nationale al Provinciei Québec pentru faptul religios in scoli.

- Publicitate -
Articolul precedentROMANIA VAZUTA CU OCHI DE TURIST
Articolul următor«Les fondés de pouvoir»
Absolvent al primei promoţii de jurnalişti de după 1989 (Facultatea de Jurnalism şi Ştiinţele Comunicării - Universitatea Bucureşti), George Sava a lucrat la secţia Politică internă a României libere, din 1993 şi până în 1999, când s-a stabilit în Canada. Happily married, un căţel, câţiva prieteni şi mulţi adversari... de idei.