Un onorabil loc 2

Recent s-au incheiat Campionatele Québecului si ale Canadei la tenis pentru juniorii de pana la 18 ani inclusiv. In competitia feminina, surorile Ana Maria si Andreea Constantinescu au avut o comportare remarcabila. In proba de simplu la nivel provincial, Ana-Maria a ajuns pana in finala, unde a pierdut cu scorul de 6-2, 6-4 in fata lui Stéphanie Roy.
In proba de dublu, facand pereche cu sora ei, in varsta de 16 ani, Ana Maria s-a clasat tot pe locul al dolea. Ele au fost invinse de perechea Stéphanie Roy Caroline Beaulieu, cu scorul de 6-4, 6-3. La competitia «canadiana», jucatoarele romance s-au clasat tot pe locul al doilea, pierzand in finala cu scorul de 75, 6-3 in fata jucatoarelor Dobrovski (fosta castigatoare a turneului Petit As) Wawchuc.
De remarcat ca Ana Maria a jucat accidentata, fapt ce i-a adus, la sfarsitul competitiei, premiul pentru spirit sportiv, atribuit prin vot de catre antrenorii participanti la turneu. Ana-Maria Constantinescu isi va continua activitatea in tenis din toamna la Universitatea din Oklahoma, unde a fost admisa cu bursa completa.