CFR Cluj a castigat Cupa Romaniei la fotbal

Dupa ce, anul trecut, CFR Cluj a castigat atat Campionatul, cat si Cupa Romaniei, anul acesta clujenii s-au multumit doar cu cel de-al doilea trofeu ca importanta din fotbalul roma­nesc, Cupa Romaniei. In finala disputata la Targu-Jiu, impo­triva FC Timisoara, CFR a iesit invingatoare, intr-un meci care a avut de toate: goluri, erori de arbitraj si violente pe stadion.

Primul gol a venit repede, in minutul 6, cand Ciprian Deac de la CFR a reluat in poarta o centrare din careul mic. Un penalti acordat celor de la CFR in minutul 27 (transformat de Peralta) si un altul refuzat lui FC Timisoara, in minutul 35, la un fault in careu asupra lui Gigel Bucur, au transat un meci care se anunta cu sanse egale. Golul 3 al clujenilor a venit in minutul 54, cand Culio a inchis meciul la 3-0.

Spre finalul partidei, in minutul 86, un fan timisorean a intrat pe teren, ceea ce a dus la anularea singurului gol al FC Timisoara, pe care echipa tocmai il marcase. Decizia arbitrului Cristian Balas a facut ca suporterii timisoreni sa navaleasca pe teren si sa se razboiasca cu fortele de ordine. Au fost facute mai multe arestari, iar meciul a fost intrerupt pentru mai multe minute.

Pentru comportamentul propriilor suporteri, clubul FC Timisoara a fost sanctionat cu o amenda de 50 de mii de lei si cu suspendarea terenului propriu pentru primele patru etape din campionatul viitor.