Ungaria-Romania: 0-1, amical

Un meci cu Ungaria, fie el si amical, incinge spiritele intre cele doua popoare.

La Budapesta, au asistat la partida 35.000 de spectatori, dintre care numai 200 de romani. Ei au fost acoperiti de huiduielile gazdelor de cate ori voiau sa deschida gura. Asa incat, la pauza, au aruncat cu torte aprinse pe teren.

N-a iesit bataie cu ungurii, ca de obicei. De data aceasta erau sa se bata romanii intre ei: recalcitrantii contra celor civilizati.

Pe teren, echipa Romaniei, condusa de Razvan Lucescu, a castigat cu 1-0, prin golul marcat de Tiberiu Ghioane, in minutul 42.

La meci a fost prezent si Petre Cozma, tatal lui Marian, handbalistul ucis in Ungaria. El a primit de la capitanii celor doua formatii cate un tricou.