Unirea Urziceni, primul punct

Unirea Urziceni a reusit sa termine la egalitate 1-1 cu Stuttgart, castigand primul sau punct in Liga Campionilor. Meciul s-a jucat pe stadionul Steaua, arena din Urziceni nefiind la standardele primei competitii europene.

S-au adunat cu greu 13.500 de spectatori, clubul fiind nevoit sa reduca pretul biletelor si sa ofere multe gratuitati scolarilor pentru a popula cumva stadionul. Intreg orasul Urziceni are numai 17.000 de locuitori. Chiar venind toti la meci n-ar fi putut ocupa toate locurile stadionului din Ghencea. Presa germana a tratat cu rautate atmosfera din jurul partidei, spunand ca n-ai fi zis ca se joaca un meci de Liga Campionilor.

Jucatorii lui Dan Petrescu au inceput ti­morati meciul iar nemtii au marcat la primul lor atac din minutul 5, prin Tasci. Gazdele au in­cercat sa atace dar foarte previzibil; o repriza modesta pentru Unirea.

Nu se stie ce le-a spus la pauza Dan Pe­trescu, dar ialomitenii au iesit de la cabine mai hotarati. Imediat Varga a si egalat iar posesia a fost pe tot parcursul reprizei secunde de partea gazdelor. Presedintele clubului Unirea Urziceni, Mihai Stoica, a intrat pe gazon si a pupat la propriu mana marcatorului. Ocazii nu prea au fost, meciul fiind unul plictisitor, dar punctul este unul valoros si plin de semnificatii pentru micuta echipa campioana a Romaniei.

Cum Rangers a pierdut acasa cu 1-4 in fata Sevillei, ialomitenii sunt pe locul trei in grupa cu un punct ca si scotienii dar cu un golaveraj mai bun 1-3 contra 2-5. Unirea se bate real pentru al treilea loc care le-ar da posibilitatea sa continue in Europa Ligue.